Deve Dikeni Yetiştiriciliği

Deve Dikeni Yetiştiriciliği

deve_dikeni

Deve Dikeni Ne Zaman Yetişir, Nasıl Toplanır

Devedikeni 2 yıllık bir bitki olup; ilk yıl sadece rozet şeklinde yaprakları vardır ve 2. yıl içerisinde çiçek açar. Bitki dikine yükselir ve az çatallaşan bir şekli vardır. Yaprakları gövdeye oturmuş olup kenarları derin loplu, dişli ve kertiklidir, diş ve kertiklerinin ucunda sivri dikenleri bulunur.

Mart ve Nisan ayında tohumları direk bahçe veya tarlaya dikilebildiği gibi Şubat ayında kasa, saksı, çamlık, yastık veya seralarada dikilebilir ve büyüyen fideleri Nisan ayında bahçe veya tarlalara dikilir. Devedikeni hem kuru hem de nemli topraklarda yetişebilir. Önemli olan güneşli bir yere ekmektir.

Deve Dikeni Hasat zamanı ve toplanması

Ağustos ayından itibaren olgunlaşan devedikeni meyveleri topuz şeklinde olan kafaların üst kısmından hafif açılarak beyaz tüycüklerini göstermeye başlar. Bu işaret devedikeni tohumlarının olgunlaştığı anlamına gelir ve bu şekildeki kafalar Ağustos’tan itibaren Ekim ayına kadar toplanır ve kurutulduktan sonra dövülerek tohumları çıkarılır. Çıkarılan tohumların porselen kaplarda muhafaza edilmesi önerilir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.