İncir Yetiştiriciliği

İncir Yetiştiriciliği

Ülkemizin bir çok yöresinde geniş yetişme olanaklarına sahip olan incirin, en yoğun üretildiği bölge Ege Bölgesinin Büyük ve Küçük Menderes havzalarıdır. Burada daha çok kurutmalık incir yetiştiriciliği yoğundur. Marmara, Akdeniz, Karadeniz, ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri daha çok sofralık incir yetiştiriciliğine uygun bölgelerdir. Ancak, Güneydoğu Anadolu bölgesinde kuru incir kalitesi çok iyi olan incir çeşitleri de vardır ve ekolojik koşullar bu yetiştiriciliğe oldukça uygundur.

İklim İsteği: İncir bir subtropik (ılıman) iklim bitkisi olup, kışları ılık, yazları sıcak ve kurak yerleri sever. Yıllık ortalama sıcaklığın 18-20 0C olmasını ister. Sıcaklığın, Temmuz-Eylül ayları arasında 25-300 C’nin altına, kış aylarında ise, -9 0C’nin altına düşmemesini ister. İncir ağacı -7, -8 0C’ye kadar dayanır. Soğuk yerlerde incir ocak şeklinde yetiştirilir. İncir ağacının ortalama yağış isteği 625 mm kadar olup, yağışın Kasım- Haziran ayları arasında olması ve kurutma mevsimi olan Temmuz-Eylül aylarının yağışsız ve bulutsuz geçmesini ister.

Çoğaltılması: İncir çelikleri kolay köklendiği için genellikle çelikle çoğaltılır. Bu amaçla çelikler 1,5-2,5 cm kalınlığındaki 1 yıllık sürgünlerden üst kısmı boğumun hemen üstünden, alt kısmı boğumun hemen altından, öz gözükmeyecek şekilde 25-30 cm uzunluğunda kesilerek hazırlanır. Çelik dikimi, ocak-şubat aylarında yapılabilir. İncir çelikle çoğaltma kadar yaygın olmasa da daldırma ve dip sürgünleriyle de çoğaltılır.

Bahçe Tesisi: Ege bölgesinde Sarılop kurutmalık incir çeşidi çoğunlukla kapama bahçe şeklinde yetiştirilir. Son yıllarda, Marmara Bölgesinde de sofralık Bursa Siyahı incir çeşidiyle kapama bahçeler tesis edilmiştir. Ancak, öteki bölgelerde incir sınır ağacı olarak veya zeytin, asma, antepfıstığı gibi meyve türleriyle birlikte dikilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız…

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. EBRAR dedi ki:

    Kuruyemiş ve incir yağı yapımında kullanıldığını düşünüyorum.

  2. arslan dedi ki:

    Incir agacinin yetistirme seklinden hic bahsedilmiyor,ne zaman sulamak gerekir,ne zaman gerekmez,incir agaci suyu severmi,sevmezmi.hangi hallerde sulamak lazim belirtilmemis.esas bilgilere deginilmemis.lutfen bu konularda yardimci olursaniz memnun oluruz.mesala su an temmuz ayindayiz,incirler dalinda elma buyuklugunde fakat tam icleri olgunlasmadan yarilip cicek gibi kendini aciyor.neden su vermek gerekirmi,gerekmezmi buna bir care ariyorum.
    saygilarimla

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.