Trabzon Hurması Yetiştiriciliği

Trabzon Hurması Yetiştiriciliği

Trabzon Hurması Yetiştiriciliği
Anavatanı Çin olan Trabzon hurması dünyada yetiştiriciliği; ılıman iklim kuşağında yer alan ülkelerde yapılmaktadır. Türkiye’de Trabzon hurması yetiştiriciliği çok eski yıllardan beri yapılıyor olmasına karşın, gerek üretim ve gerekse pazarlama açısından henüz istenilen düzeye ulaşamamıştır. Ülkemizde, illerin yarıdan fazlası Trabzon hurması yetiştiriciliği yapmasına rağmen yıllık üretim 15.000 tona ulaşabilmiştir.

Trabzon hurması subtropik iklim meyve türü olmasına karşın, kışın yaprağını dökerek -12 oC hatta bazı çeşitlerde -18 oC’ye kadar olan düşük sıcaklıklara dayanabilmektedir.

Hurmanın tüketimine baktığımızda taze ve kurutularak kullanıldığını görmekteyiz.

Taze tüketimde, buruk olmayan (tanensiz) çeşitler sert iken yenilebilmektedir. Buruk olan çeşitler ise yeme olgunluğuna getirilip buruklukları giderildikten sonra tüketilebilmektedir.

Hurmanın meyve iriliği 50-300 gr arsında değişmektedir. Hatta 350 gr kadar da çıkabilmektedir. Meyve şekilleri çeşitlere göre konik, yuvarlak ve basık şekillerde olabilmektedir.

Trabzon hurmaları dikimden 3-4 yıl sonra verime başlamakta, 7 yaşından sonra tam verime yatmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

 1. mürsel dedi ki:

  hasat zamanı hakkında bilgi verirseniz çok makbule geçer.

 2. kasım dagcılar dedi ki:

  Sayın ilgili Trabzon hurması hakkında verdiğiniz bilgilere teşekkür ederiz birde memlekete göre hasat zamanını verebilirseniz memnun oluruz.
  Saygılarımla..

 3. ali yucel dedi ki:

  ben antalyadan yazıyorum manavgat oturuyorum yollarda cok hurma agacları görüyorum ve üzerlerinde sarı olan iri taneli meyveler var bunları kullana bilirmiyim yani ne yapmam gerekiyor bazıları kahverigi olmus vaziyette bana bu konuda bili verirseniz sevinirim saygılar ali yücel

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.