Arpa Çayının Faydaları

Arpa Çayının Faydaları

Buğdaygillerden nişastası bol bir bitkidir. Protein, B1, B3, B6 vitaminleri ile demir, magnezyum, selenyum, potasyum, fosfor ve manganez mineralleri açısından zengin bir besindir.

Arpa sakinleştirici, rahatlatıcı etkiye sahiptir. Mide ve bağırsak spazmlarında kullanırlır. Uykusuzluk şikayetlerinde kullanılır. Rahatlatıcı etkisinden dolayı uyku getirmektedir. Kurt dökülmesinde kullanılır. Mesane ve idrar yollarındaki iltihapları temizler. Kanı temizler. Boğaz ağrısını alır. Astım ve bronşit tedavisinde kullanılır. Dil iltihaplarına karşı da yararlıdır. Diş etlerini korur. Diş sağlığı için tavsiye edilir. Kansere karşı vücudu korur. Mide bulantısını önler. Soğuk algınlığı belirtilerini hafifletip geçirir. Kalp sağlığını korur. Sindirim sorunlarıyla savaşır. Sindirim sorunlarına iyi gelir. Gece terlemesinin önüne geçer. Anti bakteriyeldir. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Yapılışı: Arpa sapları ufak parçalar haline getirilinceye kadar ufalanır. 2 kaşık bu arpa parçaları, pekmez, papatya ve mine çiçeği ile beraber demlenir. Pekmez konulmadığı taktirde tatlandırmak için şeker kullanılabilir.

Bir litre iyi suyu kaynattıktan sonra ateş kısın ve için 4 çay kaşığı kavrulmuş arpa atıp 2-3 dakika bekleyin. Ateşi söndürdükten sonra oda sıcaklığında 10-15 dakika soğumasını bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Dilerseniz buzdolabında soğutup buzlu içecek olarak da tüketebilirsiniz. Günde 2 kere öğünlerden sonra içilmesi tavsiye edilir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.