Civanperçemi Çayının Faydaları

Civanperçemi Çayının Faydaları

Civanperçemi, göğsü yumuşatır ve balgamı söker. Vücuda kuvvet ve zindelik verir. İştah açar. Uyarıcıdır, sinirleri kuvvetlendirir. İdrar ve bağırsak gazlarını söktürür. Hazmı kolaylaştırır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Soğuk algınlığı, grip ve öksürükte faydalıdır. Mide hastalıklarına ve kansızlığa iyi gelir. Basur memelerine karşı faydalıdır. Ağrı kesici ve spazm çözücüdür. Kadınların üreme organları için de pek çok faydası vardır. Rahim kanseri, çeşitli rahim rahatsızlıkları, yumurtalık iltihaplarında içilen civanperçemi çayları çok yararlıdır. Miyomlar ve beyaz akıntılar için, yarım banyolar tavsiye edilebilir. Adet söktürücü özelliği ile adet dönemi ağrılı ve gergin geçen bayanlar için faydalıdır. Kızamık, boğmaca, raşitizm, albasması, aybaşı gecikmesi ve kemik hastalıklarında faydalıdır. Bu ottan yapılan merhem yaraların, çıbanların tedavisinde kullanılır.

Özellikle kadınlarda görülen ağrılı kramplarda etkilidir. Kadınların korkulu rüyası meme kanserine karşı faydalıdır. Mide rahatsızlıklarına, soğuk algınlığına iyi gelir. Regl dönemlerinde sancı azaltıcı ve sakinleştirici görevi vardır. İştah açar ve ateş düşürür. Hemoroidal rahatsızlıklarda içilmesi durumunda oldukça yararlıdır. Boğmaca, kızamık gibi rahatsızlıklarda içildiğinde faydalıdır. Sinirleri kuvvetlendirir.

Civanperçemi Çayı Nasıl Yapılır
Civanperçemi çayını taze bitkiyle, kurutulmuş halde, bitki kabuğu veya tohumlarıyla hazırlayabilirsiniz. Taze civanperçemi kullanacaksanız bir bardak çay için çeyrek bardak, kuru civanperçemi için 2 çay kaşığı, kabuk ya da tohum için 2 çay kaşığı tohum 1 çay kaşığı kabuk kullanabilirsiniz. Bu ölçüler 1 bardaklık çay için geçerli. Suyu kaynattıktan sonra içerisine dilediğiniz formda, belirtilen ölçülerde civanperçemi atarak 5 dakika demleyip içebilirsiniz.

10 gram civanperçemini 2 bardak kaynar suyun içine koyup kısık ateşte 5 dakika demleyin. Sabah ile akşam aç karına bir bardak civanperçemi çayı için.

Uyarı: Hamilelik döneminde ve emziren annelerin kullanması tavsiye edilmez.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.