Defne Yaprağı Çayının Faydaları

Defne Yaprağı Çayının Faydaları

Defne yaprağı, hazmı kolaylaştırır. Uykusuzluk problemine yardımcı olur. Saç dökülmesini engeller. Rahatlatıcı etkisi vardır. Antiseptik özelliği vardır. İştah açar, kan dolaşımını hızlandırır, size canlılık verir.

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Defne yaprağı çayını 2 farklı şekilde hazırlayabilirsiniz. 1 büyük bardak çay için 3 defne yaprağını suyla birlikte kaynatın ve ocağın altını kapattıktan sonra 3-4 dakika demlenmesini bekleyin. Veya suyu kaynattıktan sonra defne yapraklarının bulunduğu bardağa dökün ve bardağın ağzı kapalı şekilde 8-10 dakika kadar demleyin. Çayın tadı sert gelirse 2-3 yemek kaşığı süt ya da 2 çay kaşığı balla tatlandırabilirsiniz.

Karışımlı Olarak Defne Yaprağı Çayı Hazırlanışı;

3 tutam defne yaprağı, 2 tutam tarçın, 1 tutam hatmi çiçeği, kavrulmuş kahve çekirdeği. Tarçın kabukları ve kahve çekirdeğini havanda ezin. Defne yaprağı ve hatmi çiçeğini suda 10 dak kaynatın. İçine bal ve tarçını ekleyin.

Uyarı: Defne yaprağı çayı da diğer bitkisel çaylar gibi kontrollü tüketilmelidir. Aşırı tüketimi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Hamile kalmaya çalışanlara önerilmez. Gebelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmemelidir. Herhangi bir cerrahi operasyondan 2 hafta önce kullanımı kesilmelidir. Rahatlatıcı (sedatif) ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.