Dereotu Çayının Faydaları

Dereotu Çayının Faydaları

Dereotu, mide ve bağırsak gazlarını gideren ve idrar söktürür. Özellikle uyku problemlerini düzenlemekte rahatlatıcı etkisi var. Bunun yanı sıra dereotunun hazmı kolaylaştırdığı, mideyi rahatlattığı ve sinirleri güçlendirdiği bilinmektedir. Yapılan çalışmalar kan basıncını ve kolesterolü düşürdüğünü göstermektedir.

Dereotu Çayı Hazırlanış Şekilleri

• Dereotu çayı hazırlamak için 2 adet dereotunu kalın sapından ayıklayın ve yarım litre kaynar suya atın. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra çayınızı süzüp içebilirsiniz. Aromasını hafifletmek için çayı hazırladıktan sonra içine 1-2 parça salatalık kabuğu atabilirsiniz.

• 1 demet dereotunu kaynamakta olan suya atarak 2-3 dakika kaynatın. On dakika kadar çayın demlenmesini bekledikten sonra tüketin.

• Dere otu tohumları 4 bardak kaynar suya 2 kahve kaşığı konur. 10 dakika demlenmesi beklenip, süzülür. Günde 3 kere 1’er fincan içilir. Bebeklere günde 3 kere 1’er çay kaşığı.

Dereotunun Yan Etkileri

Dereotu yemeklerle birlikte tüketildiğinde güvenli bir bitkidir ancak cilt üzerinde harici kullanımı kaşıntıya ve kızarıklığa neden olabilir. Taze dereotu suyu tüketmek güneş hassasiyetine yol açabilir. Taze dereotu suyu içtikten sonra güneşe çıkmamak veya koruma faktörlü güneş kremi kullanmak güneş yanıklarını engelleyecektir.

Adet düzensizlikleri için tavsiye edilen dereotu gebelik döneminde kullanılmamalıdır. Adet döngüsünün başlamasına ve düşüğe yol açtığı vakalar görülmüştür. Emzirme dönemindeki yan etkileri hakkında yeterli çalışma yoktur bu nedenle hassas dönemlerde yemekler dışında özütünün, yağının, çayının ve tohumlarının tüketilmesi tavsiye edilmez.

Havuç familyasından bitkilere alerjisi olanlar dereotuna da alerjik olabilir. Kimyon, kereviz, kişniş ve rezene bu familyadandır.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.