Deve Dikeni Çayının Faydaları

Deve Dikeni Çayının Faydaları

Deve dikeni karaciğerin dostu olarak bilinir. Karaciğer hücrelerini yenilenmesini sağlar, Karaciğeri arındırıp temizler. Toksin attırıcıdır. Midedeki ve bağırsaklardaki sorunlara faydalıdır. Kabızlığı önler. Bir tutam devedikeni suda haşlanarak yudum yudum içilirse ateşi düşürür. Sirkesi iştahı açar, mideye kuvvet verir ve hazmı kolaylaştırır. Kumları dökmeye yardımcı olur ve cinsel gücü arttırır. Emzikli bayanlarda sütü arttırıcıdır. İştah açar. Prostata iyi gelir.

Anne Sütünün Artmasına Yardımcıdır

Sütü artmadığı için üzülen annelere müjde! Deve dikeni tohumundan elde edilen çay düzenli olarak tüketildiğinde süt arttırmaya da yardımcı. Dilerseniz farklı bir aroma katmak için çayınızı 1 tatlı kaşığı kadar bal ile tatlandırabilirsiniz.

Yapılışı: 1 çay kaşığı tohum 250 ml kaynar suda haşlanır, 20 dak. Beklenir, süzülür.

Nasıl Tüketilmeli?

Deve dikeni bitkisinden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için bitki tohumlarını havanda döverek veya değirmende öğüterek kullanmanız şart. Böylece bitki tohumunun bileşimindeki maddeler çayın demine geçerek, vücudunuza çok daha fazla yarar sağlıyor. 300-400 ml kadar kaynar suya daha önce öğütmüş olduğunuz deve dikeni bitkisi tohumunun tozundan 2 tatlı kaşığı kadar kattıktan sonra, 10-15 dakika demleyip tüketebilirsiniz. Dilerseniz çayınızı limon, nane, karanfil veya tarçınla tatlandırmanız mümkün. sifalibitkileriniz. Demlediğiniz çaydan günde 1 ila 3 fincan kadar tüketebilirsiniz.

Yan Etkileri

Çalışmalar deve dikeni bitkisinin herhangi bir zararı olmadığını gösteriyor. Ancak yine de her bitki çayı gibi tüketimde aşırıya kaçılmamalı. Devedikeni bitkisinin tohumlarından elde edilen çayın aşırı tüketilmesi ishale yol açabilir ve bu durum sağlığınızı negatif yönde etkileyebilir.

Bu bitki iştahı iyi yönde etkilediği için belirli bir diyet programı uygulayanlar günde 1-2 fincandan fazla deve dikeni tohumu çayını tüketmemeli. Çayı tüketmeden önce diyetisyenlerine mutlaka danışmalıdırlar. 2 yaşından küçük çocuklar ve hamileler bu bitkiden elde edilen çayı ve buna benzer bitki çaylarını kesinlikle kullanmamalıdırlar. Kronik bir hastalığa sahip olanlar ve düzenli olarak ilaç kullananlar bu çayı tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalılar.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.