Elma Çayının Faydaları Nelerdir

Elma Çayının Faydaları Nelerdir

Elma besin değeri dışında nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımı olur, lifli olduğu için bağırsakları temizler, karaciğerinden şikayet edenler, romatizmalılar ve hatta şeker hastaları bile elmadan faydalanabilirler.

Elma yatıştırıcı, uyku vericidir, başağrılarına iyi gelir. Taze elma suyu cilde sürüldüğünde dokuları sağlamlaştırır ve teni güzelleştirir. İlkbaharda toplanan elma çiçekleri kurutularak sonbahar ve kış aylarında kaynatılır ve göğse ve öksürüğe iyi gelecek bir şurup elde edilir. Kurutulmuş elma parçalarından çay yapabileceğiniz gibi kabuğuyla küçük parçalara böldüğünüz elmaları kaynatarak içine isterseniz limon ve portakal koyarak çay olarak tüketebilirsiniz.

Şiddetli Öksürük İçin: 1 litre suyun içine, ince dilimlenmiş 1 adet adet elmayı kabuklarıyla birlikte atın. Haşladıktan sonra çay gibi sıcak olarak için.

Balgam Söktürmek İçin: Elma kabukları ile yapılan çay, hem göğüsü yumuşatır, hem de, balgam söktürmek için idealdir. Tarifimize gelince; Elmanın kabuklarını soyun, İçine biraz tarçın, zencefil ve karanfil atılır. 10 dak demlendirdikten sonra, içilir.

Elma Çayı Nasıl Yapılır
– 1 adet büyük elma( kabuklarıyla 4 parçaya bölünmüş)
– 1 adet limon veya portakal (kabuklarıyla 4 parçaya bölünmüş)
– 1 çubuk tarçın
– 4 -5 adet çekirdek karabiber
– 3-4 adet karanfil
– bir tutam ıhlamur
– 2 yemek kaşığı esmer şeker
– yaklaşık 2 lt. su

Hazırlanması
– Meyveler ezilinceye kadar pişirin
– Pişen meyvaları ezin ve süzün
– ister sıcak ister soğuk servis yapın
– İçerken bal katılabilir

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.