Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir

Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir

Isırgan otu, idrar artırıcı, damar büzücü, organizmanın yıkım ürünlerini temizleyici, metobolizmayı uyarıcı ve kuvvet vericidir. İdrar yolları iltihaplarında, haricen romatizma ağrıların giderilmesinde ve ödem çözmede kullanılabilir. Isırgan bağışıklık sistemini güçlendirici bitkilerden biridir. Bu özelliğiyle özellikle hastalıklardan korunmada yardımcıdır.

İştah açar. Sivilcelere iyi gelir. Balgam söktürücüdür. Aybaşı halini düzenler. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Burun kanamasını keser. Böbrek taşlarına iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. İdrarı arttırır ve kanı temizler. Vücuda zindelik ve enerji verir. Tansiyon düşürücü etkisi vardır. Pankreas üzerine uyarıcı etki yapar. Egzama ve çıbanlara karşı faydalıdır. Kan sekerini düşürmeye yardımcı olur. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır. Göğsü, böbreği ve karaciğeri temizler. Böbrek kumlarını dökmeye yardım eder. Mide ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir. Kuyruk sokumundaki kil dönmelerine lapası iyi gelir. Gargarası nefesi temizler, cilt temizliğinde de yararlıdır. Siyatik, romatizma hastalarına ısırgan banyoları iyi gelir. Grip ve soğuk algınlıklarına karşı koruyucu olarak kullanılır. Çayı ile saçlar yıkandığında canlanır ve parlar. Kepeği önler. Dıştan tatbik edildiği zaman, iç organlarda biriken kanı çeker. Sulu gözleri rahatlatır, saman nezlesinin semptonlarını hafifletir. Tohumları immün sistemi güçlendirici olduğundan yaşlılara iyi gelir. İdrar yolları hastalıkları, enfeksiyonları ve idrar tutukluğunu düzeltir. Haricen tatbik edildiği zaman, dalak hastalıklarına ve çıbanlara da faydalıdır. Ayak damarları ve kroner damar daralmalarına ısırgan kökü banyosu faydalıdır. Prostat büyümesine katkı sağlayan enzimleri baskılayarak tedavisinde yardımcı olur. Akciğer kanserinde ebegümeci ile birlikte %3 oranında basari gösterdiği tespit edilmiştir.sifalibitkileriniz.com Kan temizleyici özelliğinin yani sıra kan yapıcı özelliği de vardır. Bu yüzden sarılık, kansızlık ve ağır kan hastalıklarında faydalı olur.

Uyarı: Kalp ve böbrek rahatsızlıklarından dolayı oluşan ödemlerde kullanılmamalıdır.

Tarif 1: 2-3 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu bir bardak (150 ml) suyla kaynatıp 10 dakika bekletiniz, daha sonra süzünüz. Tedavi maksadıyla günde iki-üç bardak olmak üzere, iki-üç hafta ısırgan otu çayı içiniz.

Tarif 2: Taze yapraklardan yapılan çay: ¾ litre suya 40 gram ısırgan otunu yapraklarıyla kaynatıp, 15 dakika bekletiniz (bir günlük doz). Kalp ve böbrek fonksiyonlarının yetersizliği sonucu oluşan su birikimi (ödem) durumunda bu çay içilmemelidir. Şüpheli durumlarda hekiminize baş vurunuz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.