Kereviz Çayının Faydaları

Kereviz Çayının Faydaları

Oldukça besleyici bir sebze olan kereviz A, B ve C vitaminleri ile başta fosfor olmak üzere çinko, bakır, mangan ve selenyum minerallerini içerir. Besin değeri ve faydası bakımından Allah’ın bir lütfu olan bu bitki pek çok hastalığa iyi gelir. Sifalibitkileriniz

Kereviz, uyarıcı ve idrar söktürücüdür. Kandaki stres hormonlarını azaltır ve sinir yorgunluğunu giderir. Mideyi kuvvetlendirir. İştah açar. Kanı temizler. Ağrıları giderir. Öksürüğü keser. Sivilceleri azaltır. Gaz söktürücüdür. İktidarsızlığı giderir. Ses kısıklığını giderir. Ağız kokusunu giderir. Mideyi kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırır. Vücudu kuvvetlendirir. Cinsel istekleri kamçılar.

Safra ifrazatını düzenler. Sinir yorgunluğunu giderir. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Kalp hastalarına tavsiye edilir. Cilde tazelik ve parlaklık verir. Nikris ve romatizmada faydalıdır. Karaciğer şişliğini ve sarılığı giderir. Romatizma ve gut şikâyetlerini azaltır. Hipertansiyonu ve kolesterolü düşürür. Sürmenajda faydalıdır.

Çay: 1 bardak kaynar suya, piyasadan satın alınan, sonbaharda toplanmış olgun kereviz tohumlarından o anda ezilmiş 1-2 tatlı kasığı atılır ve 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen infüzyon, günde üç kez birer bardak olarak içilir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.