Sinameki Çayının Faydaları

Sinameki Çayının Faydaları

Sinameki çayı, kalın bağırsakta su emilimini önleyerek sulu ve yumuşak dışkılamayı sağlayan kuvvetli bir müshildir. Kolit ve spastik kabızlıkta kullanılmaz. Yaprakları kaynatılıp çay gibi içilir. Sinameki çayı kabızlıkta kullanılır. Sirke ile kaynatılıp saç derisine sürülürse dökülmesini önler. Bu karışım egzama ve yaralara karşı da faydalıdır.

Sinameki yapraklarından veya meyvelerinden iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 250-300ml kaynar su ilave edilir, 5-10dk demlenmeye bırakıldıktan sonra içilir.

Uyarı: Hamilelerde kullanılmamalıdır. Düşüğe yol açabilir. Müshil yaptığı dozlarda karın ağrısı yapmasına rağmen, bulantı kusma yapmaz.

Sinameki Çayının Zararları
Sinamekiyi uzun süre kullanmak bağımlılık ve bağırsaklarda tahriş yapabilir. Ayrıca, fazla miktarda kullanmak da zararlıdır. Bağırsakların çalışmasını hızlandırdığı için ilaçların emilmesini azaltabilir, bu nedenle ilaç kullananların sinameki kullanmamaları tavsiye edilir. Zayıflamak amacıyla da kesinlikle kullanılmamalıdır. Rahim kaslarının kasılmasına ve bu nedenle düşüğe sebep olabileceğinden hamilelikte sinameki kullanılmamalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.