Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın çayı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Migreni önler. Romatizmayı önler. Faranjite karşı direnç verir. Yüksek tansiyona yakalanma riskini azaltır. Deri hastalıklarına karşı direnç kazandırır. Bağırsaklarda nitrozamine oluşumunu engeller. Yoğun çalışma temposunun sebep olabileceği baş ağrılarını önler. Zihin yorgunluğunu giderir. Yorgunluğu giderir. Gerginliği alır, sakinleştiricidir. Geniş spektrumlu doğal bir antibakteriyeldir. Özellikle zayıflamak istiyorum diyenler için bir çay kaşığı bal ile yarım çay kaşığı tarçın tozunu bir bardak suya atarak karıştırmak yeterli oluyor. Bu karışımı daha sonra bir cezvede 3 dk kadar kaynatıp süzdükten sonra içeceksiniz. Günlük olarak 300 ml tarçın bal karışımlı su, ikiye bölünerek sabah kahvaltısından yarım saat önce ve akşam yatmadan evvel 30 dk önce olmak üzere günde 2 kez tüketilecektir. Bazı beslenme uzmanları bal katma aşamasının suyun kaynamasından sonra yapılmasının balın içindeki faydalı elementler ve vitaminlere daha az zarar vereceğini söylüyorlar. Bu iki yöntemden birisini denemekte serbestsiniz.

Tarçın bal kürü yaparak bir haftada 1-2 kilo zayıflamak mümkündür. Tabi burada diyetsiz zayıflama dan bahsediyoruz. Tarçın kürü diyet ile birlikte uygulanırsa bir haftada 3 -5 kilo verdiren bir formül elde edilmiş olur.

Kabuklu Tarçın çayı için gerekli Malzemeler:
Çubuk tarçın
1,5 yemek kaşığı toz şeker
2 bardak su
Hazırlanması: Derin bir tavaya tarçınları koyup üzerine şekerini ve suyunu ilave edip ocağa alın. Kaynamaya başlayınca altını kısıp 20-25 dk kadar kaynatmaya devam edin. Bu süre sonunda yoğun bir rengi ve tadı olacaktır. Altını kapatıp soğuttuktan sonra cam bir kavanozda buzdolabında saklayabilirsiniz.

Ayrıca kaynamanın sonlarına doğru karanfil atılarak ta değişik bir tat elde edilebilir Sonra bu demden içeceğiniz bardağın yarısına veya 1/3 ne koyup (eğer dem soğuksa kullanacağınız miktarı cezvede ısıtın) üzerini kaynar su ile tamamlayarak afiyetle içebilirsiniz. İçerisine şeker yerine bir kaşık bal ilave edilerek de içilebilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.