Zencefil Çayının Faydaları

Zencefil Çayının Faydaları

Zencefil yağ yakıcı ve zayıflatan bir bitkidir. Zencefil çayı, düşük kalorili ve sağlıklı bir içecek olduğu için bitkisel zayıflama ve doğal kilo verme amacıyla kullanılmalıdır. Kilo verdirme için yağ yakmanın yanında zencefil çayının iştah kapatma özelliği de vardır. Kadınların en çok şikayet ettiği iştah konusu zencefil çayı ile çözülebilmektedir. Grip hastaları için de hem zencefil çayı hem zencefil buharı çok etkili sinüs açıcılardır. Mide bulantısına iyi gelir. Özellikle hamilelikte yaşanan mide bulantılarını azaltır. Sindirimi hızlandırır. Gazı azaltır. Hazımsızlığığa iyi gelir. Alerjik resksiyonları azaltır. Kan şekerini düşürür. Adet ağrılarını azaltır. Terlemeyi artırarak ateşi düşürür. Soğuk algınlığı belirtilerini azaltır. Boğaz ağrısına iyi gelir. Kan dolaşımını güçlendirir. Kronik ağrıları azaltır. Romatizma ve kas ağrılarına iyi gelir. Baş dönmesine iyi gelir.

Zencefil çayı birçok hastalığa iyi geldiği için önerilir. Hazmı kolaylaştırır ve hafızayı güçlendirir. Başta grip ve nezle olmak üzere, soğuk algınları için de faydalıdır. Ayrıca hamileler için de, zencefil çayı önerilmektedir. Hamilelikte içildiği zaman, mide bulantısı ve kusmaya iyi gelir ancak, günde 2 bardaktan fazlası, bebekte düşme riski taşıdığı için fazla tüketmemelisiniz.

Bir bardak kaynar suya bir nohut tanesi kadar zencefil dilimlenip atılır ve 5-10 dakika demlenmeye bırakılır. Zencefil çayı, bal ile tatlandırılarak ve içine bir miktar limon sıkılarak içilirse daha lezzetli ve faydalı olur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.