Tarçın Suyu ve Faydaları

Tarçın Suyu ve Faydaları

Tarçın Suyu, Çayı Kullanımı ve Faydaları

Tarçın suyu ile zayıflama, tarçın suyu nasıl hazırlanır, tarçın suyu faydları ve tarçın çayı, tarçınlı su

Tarçın suyunun faydaları

İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Kalbi kuvvetlendirir. Cinsel isteği arttırır. Ruhi sıkıntıları giderir ferahlık verir. Sürmenajda faydalıdır. Kaynatılmış tarçın suyu böbrek ağrılarına iyi gelir. Kötü kokuları, öksürüğü ve ishali keser.

Bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur. Vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır. sifalibitkileriniz Kan Şekerini dengeleyen Tarçın, şeker hastaları için çok faydalıdır.

Tarçın suyu yapılışı

Toplam uzunluğu yaklaşık 60 cm olan çubuk tarçın, 1,5 yemek kaşığı toz şeker, 2 bardak su ile tarçın suyunu çok basit hazırlayabilirsiniz.

Tarçın çayı nasıl hazırlanır?

Tarçın çayı yapmak için iki seçeneğiniz var; ya tarçın kabuğu kullanacaksınız ya da tarçın tozu. Eğer çayı kabuktan yapacaksanız 1 adet kabuğu bir kaç parçaya ayırarak yarım litre kaynamış suya atıp demliğin kapağı kapalı halde 10 dakika demlenmesini bekleyin. Tozdan hazırlayacaksanız bir çay bardağına 1-1,5 çay kaşığı tarçın koyun ve üzerine kaynar su ekleyip iyice karıştırın. 4-5 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

Tarçın çayının yan etkileri

Tarçın tüketimi genel olarak güvenli kabul edilmektedir. Ancak bazı kişilerde tarçına karşı aşırı duyarlılık bulunabilir ve alerjik reaksiyona neden olabilir. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı konusunda yeterli klinik bilgi olmamakla birlikte tüketimi yemeklerle sınırlandırılmalıdır. Cilde uzun süre temas ettiğinde alerjiye ve tahrişe neden olabilir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Nur dedi ki:

    Selamlar

    Tarcin suyunun faydalari yaziyor.
    Ama yapilisi tam yazmiyor .
    Nasil yapiliyor ve sekersizde olurmu .?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.