Turunç Suyu ve Faydaları

Turunç Suyu ve Faydaları

Turunç suyu, turnç şerbeti limonata

Turunç Sedefotugiller familyasından; 1-6 m boyunda, kış aylarında yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Yaprakları parlak ve almaşık dizilişlidir. Çiçekleri beyaz renkli ve güzel kokuludur. Meyvesi küre şeklinde olup, sarı-turuncu renktedir. 8-12 tane dilimi vardır. Meyvesinin usaresi ekşimsi-acı lezzettedir. Olgunlaşmamış meyvelerin kabuklarında uçucu yağ, C vitamini, pektin ve hesperidin vardır. Çiçeklerinden turunç çiçeği esansı çıkarılır. sifalibitkileriniz

Turunç suyunun faydaları

İştah açar. Mideyi temizler. Suyu temizlik maddesi olarak kullanılır. Turunçtan yapılan şurup, mide yanmalarına karşı faydalıdır. Kalbi kuvvetlendirir, serinletir. Şerbeti (suyu) içilirse mideyi temizler ve iştah açar. Turunçtan eğer iki miskal şurup yapılıp içilirse bütün zehirlenmelere karşı yararlı olur.

Yan etkisi: Turunç suyu sinirlere ve nefes darlığına iyi sayılmaz. Fazlası böbrekleri rahatsız edebilir.

Turnç Şerbeti Yapımı

Kullanılacak malzeme:
2 turuncun yalnız sarısı rendelenmiş kabuğu,
3 yaprak taze nane,
2 limonun suyu,
1 bardak toz şekeri,
yeteri kadar tuz.

Yapımı: Tahta bir havanda rendelenmiş turunç kabuğuyla nane yaprağını ve toz şekerini karıştırarak iyice dövmeli. Bir macun durumuna gelince bu karışımı şerbet kâsesine boşaltmalı. Üstüne bir limonun suyunu (İsteğe göre azaltılır veya çoğaltılır) ve yeteri kadar su katmalı. İyice karıştırdıktan sonra ince ve temiz bir tülbentten geçirerek süzmeli. Bardaklara boşaltıp servis yapmalı.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.