Badem Yağı ve Faydaları

Badem Yağı ve Faydaları

Badem Yağı: Tatlı meyvelerin dolgun olanlarından soğuk sıkma yöntemiyle elde edilen yağa tatlı badem yağı denir. Sarı renkli hafif kokulu ceviz tadında sabit bir yağdır. E vitamini ve mineraller bakımından zengindir.

Badem Yağının Faydaları: Pürüzleri giderir. Tüyleri uzatma özelliğine sahiptir. Kuru ve çatlak ciltler için kullanılır. Kaş ve kirpiklerde özellikle kullanılır. Vücut için krem olarak da kullanılabilir. Sürüldüğü yerdeki hücreleri canlandırır. Saç besleyici olup saç dökülmesini önler. Cildin ve saçların E vitamini ihtiyacını karşılar. Müshil özelliğine sahiptir. Kabızlık tedavisinde etkilidir. Makyaj temizlemede, saç, tırnak, el ve ayak bakımında kullanılır. Kaşıntı, pişik, tahriş, yanık durumlarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Rugan ayakkabıların yürüdükçe kırılıp çatlamaması için yüzeye haricen uygulanan bir preparattır.sifalibitkileriniz.com Hamileler doğum yaptıktan sonra karın derisi çatlamasın diye hamileyken karınlarına sürerler. Aynısı zayıflayan şişman bayanlarda da geçerlidir.

Badem Yağı Nasıl Kullanılır? Saçlar için susam, fındık, ceviz ve çam terebentin yağıyla birlikte saça friksiyon yapılarak kullanılır. Kabızlık için doktor kontrolünde günde 1 çay kaşığı içilir.

Yapacağınız banyo sonrasında elinize biraz sürüp nemli saç uçlarınıza yaymanız, birçok saç kreminden ve jöleden daha etkili bir sonuç verecektir. Ve kurumuş saç uçlarınız oldukça canlı görünecektir. Ayrıca, eve geldiğiniz bir akşam badem yağını tek başına saç diplerinize sürebilir, bir-iki saat beklettikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Uyarı: Dahili olarak 10 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Badem yağı sürülmüş saç ile ile hemen duşa girilmemelidir. Çünkü yukarıdan aşağıya doğru akan suyun saçta bulunan badem yağını vücuda yayacağı ve badem yağını vücuttan çıkarması zorlaşacaktır. Bu yüzden önce saçınızı yıkamanız tavsiye edilir. Ayrıca badem yağının sivilce çıkardığı için yüz kısmına sürülmemesi önerilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 29 yorum yapıldı:

 1. esra dedi ki:

  arkdaşlar ben kuaförüm badem yağını müşterilerime uyguluyorum çokta güzel sonçlar alıyorum tavsiye ederimm

 2. Esra dedi ki:

  Arkadaşlar Badem Yağını Saça Sürünce Saçımızı Yıkamalı mıyız ?

 3. Sevil dedi ki:

  esracım sanırsam yıkamamalıyız ben bir şey soracağım badem yağı aldım biten bir rimelim vardı fırçasını tertemiz yıkadım onunla badem yağını sürüyorum kaş ve kirpiklerime uzatır mı? bir arkadaşım kullandı onunkiler çok uzadı ve kalınlaştı benim özellikle uçları sarı ve belirsiz rimel kullanmak ta istemiyorum kirpiklerimi daha da kısaltmak ve zarar vermek istemiyorum badem yağına devam edeceğim ama hem araştırmş hem de bilgisi olan varsa yazabilir mi uzatıyor mu diye?

  Şimdiden teşekkürler :))

 4. ramazan dedi ki:

  arkadaşlar badem yağı sakal çıkarırmı ben yüzüme 1 haftadır uyguladım hafif tüylenme oldu sakal çıkaarrmı nolur aydınlatın beni

 5. sıloşşşşşş dedi ki:

  10 yaşındaki kişiler kullanabilirmi acabaaa

 6. ismihan dedi ki:

  badem yağını nerelerde bulabilirim

 7. helen dedi ki:

  Badem yağını aktarlardan alabilirsiniz. Benim aldığım 50mg ve üzerinde lokman hekim nurs yazıyor. Marka fark eder mi bilmiyorum ama bana bu önerildi…

 8. derya dedi ki:

  Vallahi ben kirpiklerimde kulandım ve uyudum gece yatmadan önce sürdüm kulak pamuğu ile ve kalktığımda kirpiklerim uzamıştı

 9. nur dedi ki:

  Ben badem yağını ilk saçımda kullandım,saçımı bir kez şampuanla yıkadıktan sonra fazla suyu bir havlu ile aldım ve badem yağını derime damlattım ve masaj ile uyguladım 10-12 dakika bekledikten sonra sampuanla yıkadım,eğer siz yağı çıkartmakta zorlanırsanız durulama suyunun içine bir miktar limon sıkabilirsiniz , ama saçınızı limonla yıkadıktan sonra güneşe çıkarsanız saçınızın rengi açılır.bu arada badem yağı aktarlarda satılır ama alırken tatlı badem yağı olmasına dikkat edin kozmetik olarak kullanılan tatlı badem yağıdır.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.