Çam Terebentin Yağı Faydaları ve Kullanımı

Çam Terebentin Yağı Faydaları ve Kullanımı

Çam Terebentin Yağının Faydaları: Saçı besler. Hemoroite faydalıdır. Saç diplerini kuvvetlendirir. Saç dökülmesini ve kepek oluşumunu engeller. Kılcal damarları uyararak kan dolaşımını düzenler. İştah açıcı, süt arttırıcı, regl söktürücü olarak kullanılır. İdrar yolu enfeksiyonlarında ve bel soğukluğunda etkilidir. Solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılır. Astım, şeker, romatizma tedavisinde ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun dirençli tutulmasını sağlar.

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır? Günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 1-2 damla damlatılarak alınır. Egzama, kuru cilde ve saça masaj yaparak uygulanır. Saç diplerine friksiyon şeklinde kullanılır. Saçlar için susam, fındık, ceviz ve badem yağıyla birlikte saça friksiyon yapılarak kullanılır. 200 ml. şampuan şişesine 25 damla konularak şampuanla birlikte kullanılabilir.  Sinüzit için sabah akşam burna 1-2 damla damlatılır. Ayrıca cilde masaj yapılarak kullanılır.

Yağlı ve Cansız Saçlar İçin: Portakal yağı, Çam Terebentin esansı. Defne uçucu yağı Biberiye yağı Mersin yağı Papatya yağı Karıştırılıp saç diplerine ve saça yedirilir. İstenildiği kadar bekletilip yıkanır. Saç diplerinde bit ve sirke oluşumunu önler. Haftada iki kez uygulanabilir.

Uyarı: Baz yağlar olmaksızın tek başına kesinlikle kullanılmamalıdır. Gözle temas ettirilmemelidir. Böbrek rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. candan dedi ki:

    Merhaba ben çam terebentininin saçtaki dökülmelere ve beyezlamara iyi geldiğini okudum bir yerde. Zeytin yağı ile karıştırılması gerekiyormuş ne derece doğru? Zeytin yağına karıştırılmasında bir sakınca var mı ? Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  2. elif dedi ki:

    Mrb bn çam terebenti yağını kullanıyorum ama bn şampuanıma ilave edemedim çünkü bnm şampuanım bioxsin bi sorun olur diye şampuana katmadım direk bir çay kaşığına verip saçlarıma sürüyorum 1 saat sonrada yıkıyorum bunun bir zararı olur mu ???

  3. ela dedi ki:

    Saç uzatmak için kullanmak istiyorum ama nasıl kullancam bilmiyorum yüze temas ederse yüzde kıllanma olur dediler doğrumu saçı hızlı uzatıyormu

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.