Çuha Çiçeği Yağı ve Faydaları

Çuha Çiçeği Yağı ve Faydaları

Çuha Çiçeği Yağı (Evening Primrose Oil), tohumlarının preslenmesi sonucu elde edilmiş tamamen doğal bir üründür. % 9.5 oranında Gamma -Linolenik Asit (GLA), % 72 oranında omega-6 (Linoleik Asit), % 8 oranında omega-9 (Oleik Asit), potasyum ve magnezyum içerir. GLA önemli yağ asitlerinden biridir. GLA sağlık için gereklidir çünkü vücuttaki bütün organları kontrol eden ve hormonlara benzer etki gösteren bileşiklerin (Prostoglandin-PGS) üretiminde kullanılır. Bu bileşikler özellikle kalp, dolaşım, deri ve savunma sisteminde etkilidir. Ek olarak, GLA hücre zarının (cell membrane) önemli bir bileşenidir.

GLA vücutta bir dizi reaksiyonla Prostaglandin ‘e (PGE1) dönüştürülür. Prostaglandin’ ler hücre fonksiyonlarının düzenlenmesinde hayati öneme haizdir. Hormonlara benzerler fakat etkileri daha bölgesel ve ömürleri daha kısadır. Yukarıdaki durumlarda dışardan (beslenme yoluyla) GLA alınması hem vücudun GLA gereksinimini karşılar hem de eğer varsa besin alerjisi belirtilerini de azaltabilir.

Çuha Çiçeği Yağının Faydaları: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçsüz ve kırılgan tırnakları güçlendirir. Menopoz semptomlarını azaltıcı etkisi vardır. Yaşlılık etkilerinin geciktirilmesine faydalıdır. (Anti-aging etki) Yorgunluğu azaltmak ve çalışma isteğinizi artırmak için yararlıdır. Hanımlardaki adet düzensizliklerinin giderilmesinde faydalı olabilir. Çinko (mineral) ile birlikte alındığında ergenlik sivilcelerini (Akne) iyileştirebilir. Romatizma ve mafsal (eklem) iltihabı ağrılarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Egzema ve sedef hastalarının ciltlerini sağlıklı bir görünüme kavuşturmaya yardımcı olabilir. sifalibitkileriniz MS (Multiple Sclerosis) hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya faydalıdır. Aşırı alkol ve sigara kullanımı sonucu oluşan toksik (zehirli) etkileri azaltır. (Anti-oksidant etki) Kireçlenme sonucu meydana gelen bel, sırt, diz, omuz ve boyun ağrılarına karşı faydalı olabilir. Bayanların özel günlerindeki baş ve karın ağrılarının (PMS ağrıları ve mensturel kramplar) giderilmesine yardım eder.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.