Defne Uçucu Yağı ve Faydaları

Defne Uçucu Yağı ve Faydaları

Defne Uçucu Yağı: Garlı defne yağı defne ağacı tohumlarından sıkma yöntemi ile elde edilen bir yağdır. Ege ve Akdeniz bölgesinde sabun hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Cinaol, evgenol, granilol ve pinenler içerir.

Defne Uçucu Yağının Faydaları: Kas gevşeticidir. Göğüs yumuşatıcıdır. Kan şekerini dengeler. Soğuk algınlığında etkilidir. Saçın uzamasına yardımcı olur. Romatizmal ağrıları dindiricidir. Mantarda ve adale ağrılarında faydalıdır. Gaz giderici, mikrop öldürücü ve terleticidir. Saç ve kara derisi tedavilerinde kullanılabilir. Vücut parazitlerini öldürür. Baş ağrısı, nefes darlığı ve öksürük için kullanılır. Yemeklerde güzel koku vermek için kullanilabilir. Gargara şeklinde uygulandığında bademcik iltihabı ve gribal enfeksiyonları iyileştirir.

Defne Yağı Nasıl Kullanılır? Dahilen; bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 2 defa içilir, Haricen; parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde kullanilır. Ayrıca 10 gr defne yağı ile 100 gr eritilmiş iç yağı karıştırılarak merhem haline getirilir. Ayak kokularında suya 3 damla damlatılarak kullanılır.

Uyarı: Hamilelik döneminde kullanılması çok sakıncalıdır. Yakıcı özelliği nedeniyle cilt üzerinde kullanırken dikkat edilmelidir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.