Fesleğen Yağı ve Faydaları

  • 29 Haziran 2010
  • Yorum Yaz
  • 3.775 kez incelendi.
Fesleğen Yağı ve Faydaları

Fesleğen Yağı: Ocimum basilicum türünün yapraklı ve çiçekli dallarından ekstraksiyon yöntemi ile elde edilir. Tatlı ve baharatlı kokuya sahiptir.

Fesleğen Yağının Faydaları: İştah açıcıdır. Tonik etkisi vardır. Selülitleri tedavi eder. Arı sokmasında faydalıdır. Ağız yaralarını tedavi eder. Cilt ve sivilce için; yüze sürülür. Gut hastalığı için, sıcak banyo suyuna dökülür. Kokusu sivrisinek ve tahtakurularını uzaklaştırır. Baş ağrısı ve migrende kullanılır. Cildi canlandırıcı ve sıkılaştırıcı olarak kullanılmaktadır. Midevi, yatıştırıcı, idrar arttırıcı ve gaz söktürücü etkilere sahiptir.

Uyarı: Fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır.

Fesleğen Yağı Nasıl Kullanılır? Günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.

Selülit İçin Fesleğenli Yağ: Selületlerden kurtulmak için, çok faydalı bir öneride bulunmak istiyoruz. Denenmiş ve etkisi ıspatlanmış olan fesleğenli yağımızın hazırlanışı ve kullanım şekli aşağıda verilmiştir.

Malzemeler
* 500 gr susam yağı,
* 30 gr taze biberiye,
* 20 gr taze fesleğen,
* 10 gr kafur

Hazırlanışı ve Kullanım Şekli: Susam yağının içerisine, diğer malzeleri de katıp, cam bir kasede karıştırın. 2 hafta boyunca, güneş gören bir yerde, ağzı kapalı şekilde bekletin. 15. gün süzün ve üzerine 5 adet limon suyunu ilave edin. Hazırladığınız bu yağ ile, bacaklarınızı, aşağıdan yukarı doğru masaj yapın. Kısa süre sonra selülitlerinizdeki azalmayı sizde fark edeceksiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.