Nane Yağının Faydaları

Nane Yağının Faydaları

Nane Yağı: Naneden distilasyon yöntemi ile elde edilen bir uçucu yağdır. Mentol, mentor, cadinen, pinenler, terpenler ve cineol içerir.

Nane Yağının Faydaları: Mide bulantısını keser. Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Sinirleri güçlendirir baş ağrılarına iyi gelir. Selülit tedavisinde kullanılır. Anne sütünü arttırır. Ağız sağlığını korur. Kuvvet verir. Bağırsak solucanlarını temizler. Sinüsleri açıcı özelliği vardır. Diş eti problemlerini ve ağız kokusunu giderir. Yatıştırıcı, canlandırıcı ve serinletici etkileri vardır. Göğüs hastalarına, astım ve nefes darlığına etkilidir. Her türlü ağrıya karşı kullanılır. Sivrisinek ve böcek sokmalarında hemen sürülürse iyi gelir. Yanık yaraları iyileştirdiği gibi tende yanık izleri de bırakmaz.

Nane Yağı Nasıl Kullanılır? Dahilen; günde 3 defa bir şeker parçası üzerine 2-3 damla damlatılarak veya 1 fincan suya 2-3 damla damlatılarak içilir Haricen; cilde masaj yapılarak sürülür.

Nane Yağı Nasıl Yapılır? Henüz çiçek açmamış iken nanelertoplandıktan sonra ince ince kıyılarak bir kavanoza doldurulur. Bu doldurmadan sonra, içine katkısız zeytinyağı dökülerek doldurulan kavanozun ağzı sıkı bir şekilde kapatılır. 6 hafta müddetle güneş altında bekletildikten daha sonra, kavanoz kaynar suda pişirilir ve içindeki karışım bir tülbent yardımıyla süzülür.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.