Susam Yağı ve Faydaları

Susam Yağı ve Faydaları

Susam Yağının Faydaları: Öksürüğü giderir. Saç kırıklarını engeller. Şeker hastalığına faydalıdır. Yorgunluğa karşı enerji verir. Nasırlarda kompres olarak kullanılır. Saçları besler ve canlılık kazandırır. Egzama ve sedef hastalıklarında kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Kaş, kirpik ve saçları gürleştirici etkisi vardır. E vitamini ve mineraller bakımından zengindir. Cildin ve saçların E vitamini ihtiyacını karşılar. Cildin yaşlanmasını engellemeye yardım eder. Romatizma ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Cilt sağlığı için önemlidir. Her cilt tipine uygundur. Cilt sorunları ve mantar enfeksiyonlarına karşı faydalıdır. Kolesterolün ve yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcıdır. İçindeki demir ve vitaminler nedeniyle kansızlıkta doğal bir destektir. Yara ve yanık gibi durumlarda dışardan uygulanır.sifalibitkileriniz.com Susam yağında beyin ve sinir hücreleri için yararlı olan lesitin bulunur. Vitamin ve kalsiyum eksikliği sebebiyle sorunlu hale gelmiş tırnaklar için yararlıdır. İçeriğindeki doymamış yağ asidi oranı ve kolestrolsüz olmasıyla kalbinizin dostudur. Japonyada yapılmış araştırmalar susam yağının bağırsak kanserine karşı koruyucu olabileceğini göstermiştir. Güneşten koruyucu yağ olarak kullanılabilir. Güneş ışığındaki UVA ve UVB‘den büyük ölçüde koruma sağlayıcı etkisi vardır.

Uyarı: Dahili olarak 10 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Banyo sırasındaki kullanımlarda banyo zemini kayganlaştırıcı özelliğine dikkat edilmelidir. Serin, ışıktan uzak şekilde ve de ağzı kapalı biçimde saklanmalıdır. Bazı kişilerde dahilen kullanım alerjik etkiye neden olabilir.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır? Dahili ve harici olmak üzere iki şeklide kullanılan susam yağının dahili kullanımı için; Sabah aç karnına 1 çay kaşığı içilmesi uygundur. Dışardan kullanım için ise; cilt ve saça masaj şeklinde uygulamak uygundur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.