Ylang Ylang Yağının Faydaları

Ylang Ylang Yağının Faydaları

Ylang Ylang Yağı Kullanımı ve Faydaları

Ylang ylang yağı, Güney Asya’da (Endonezya, Malezya, Madagaskar ve Filipinler) yetişen ylang ylang (Cananga Odorata) ağacından elde edilir. Canana odorata türünün ağacının taze çiçekli kısımlarından ekstraksiyon yöntemi ile elde edilmektedir. Tatlı, etkili floral kokuya sahiptir. A, C, B1, B2 vitaminleriyle, protein ve mineraller içermektedir.

Boyları yaklaşık 60 metreyi bulan bu ağaç türü, her sezon yeşil yapraklıdır. Ylang Ylang yağı Cananga Odorata’ın çiçeklerinden elde edilmektedir. sifalibitkileriniz Gün içinde çiçekler yağlarını ağaç gövdesine tekrar gönderdiğinden, çiçeklerin yağı kaybetmemesi için akşam vakti toplanır. Çiçeklerin çiçeği diye tabir edilen ylang ylangdan distilasyonla yağ elde edilir. Çiçekleri sarı, pembe ve leylak rengindedir. Sarı çiçeklerden elde edilen ylang ylang yağı en kaliteli, narin, çiçeksi özelliklere sahip damıtılmış yağdır.

Ylang Ylang Yağı su ya da buhar damıtımı ile elde edilir. Ylang Ylang’ın egzotik, çiçeksi ve tatlı bir aroması vardır. Rahatlatıcı ve dolaşım düzenleyici etkisi olduğu bilinir. Ylang Ylang parfüm üretiminde yaygın olarak tercih edilir, limon, yasemin, bergamot, mimoza, gül gibi bir çok koku ile karıştırılmaya uyumludur.

Ylang ylang yağının bilinen yararları

Aromatik ve ferahlatıcıdır. Cildi ve saçları yenileyicidir. Afrodizyaktır. Zihinsel ve duygusal olarak etkileyicidir. Aromaterapide; stresi ve gerginliği uzaklaştırmak ve ruh halini düzeltmek için kullanılır.

Tropikal Asya’da yüksek tansiyon, ishal, uykusuzluk gibi rahatsızlıklar için kullanılmıştır. Antidepresan olan Ylang Ylang Yağı kas gevşetici, hücre yenileyici özelliklerine sahiptir. Kuru ciltleri nemlendirmekle beraber cilt çatlakları için kullanılmaktadır. Akciğer, kalp, kalın ve ince bağırsakların fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Uyarı: Hamilelerin kullanımı sakıncalıdır.

Kullanım Şekli : Haricen; cilde masaj uygulanır.

Uyarı: Ylang ylang yağı ve faydaları hakkında yapılan araştırma neticesinde sağlığımızı korumak amacıyla hekimlerin görüş ve önerileri olmaksızın kullanılmamalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.