Zakkum Yağının Faydaları

Zakkum Yağının Faydaları

Zakkum Yağı Kullanımı ve Faydaları

Haricen yara, yanıklar, bel fıtığı, romatizma ve gut ağrıları, basur, makat çatlakları, burkulma, kas ve adale ağrıları olan yerlere sürülürse çok faydalıdır. Zakkum ağacının tohumundan elde edilen yağ; sert şişlikleri, urlan, dağıtıp çözer. Zakkum yağı; siyatik; nikris ve mafsal ağrılanna karşı da faydalıdır. Vücutta meydana gelen titreme, uyuşukluk, felç başlangıcı ve kazıklı humma gibi hastalıklara karşı da iyi gelir.

Zakkum yağının bilinen yararları

Zakkum’un yaş ve kurutulmuş yaprakları ve tohumundan elde edilen yağ hekimlikte kullanılmıştır. Zehirini hafifletmek için yaprakları güneşte kurutulur, iyice yıkanır, bal, şeker ve zeytinyağı ile karıştırılarak belli bir miktarda kullanılır. Zakkum-yağı zakkum tohumlarının mekanik usullerle sıkıştırılmasına çıkarılır.

Zakkum tohumundan elde edilen yağ siyatik, nikris ve mafsal ağrılarına karş faydalıdır. Vücutta meydana gelen titreme, uyuşukluk, felç başlangıcı ve kazıklı humma gibi hastalıklar için daha faydalıdır. Şişlikleri (urları) dağıtıp çözer baş ağrısı ve yarımbaş ağrısına iyi gelir İdrarı söktürür. sifalibitkileriniz Zakkum’un ilaç kuvveti yirmi yıl kadar bozulmadan durabilir. Zakkumyağı, içilerek veya cilde sürülerek kullanılır. Zakkum yaprağı, yaş olarak yara üzerine sarıldığı zaman et kaynamasını çabuklaştırır.

Zakkumyağı, ciltteki çillikleri parlatıp iyileştirir. Vücuttaki müzmin ağrıları çözer. Zakkumun asıl maddesini kullanmaktan yağını kullanmak daha faydalıdır. Soğuktan meydana gelen ağrı sızılar ve hastalıklar için gayet faydalıdır. Zakkumyağı, karın üzerine sürüldüğü zaman kulunç ağrısını teskin eder.

Zakkumyağı, dalak ve karaciğer gözeneklerindeki tıkanıklığı açar. Mizacı hararetli olan kimselerde baş ağrısı meydana getirir. Zakkumyağı, cildi siyahlaştırır, fakat bu etkisi süt kullanılarak giderilir. Zakkumyağı, balgamlı hastalıklar için gayet faydalı olup normal olarak balgamı çözer. Veya ilaç aldıktan sonra hamama gitmelidir.

Zakkumyağı, soğuktan meydana gelen mafsal, sinir, lif ve bel ağrıları için gayet faydalıdır. İlacın faydalı olabilmesi için üç veya beş gün devam etmek lâzımdır. Böylece tatbik edildiği zaman, çoğukez bu hastalıklardan kötürüm halde olanları bile ayağa kaldırıp iyileştirir.”

Zakkum yağı nasıl kullanılır?

Zakkum yağı, içilerek veya cilde sürülerek kullanılır.

Evde Zakkum yağı nasıl yapılır?

Zakkum çiçekleri ve yaprakları güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde toplanır, cam bir kavanoza doldurulur üstüne zeytin yağı veya ham ayçiçek yağı doldurulur güneşte iki ay bekletilir süzülür cam kaplarda kapalı yerlerde saklanır.

Uyarı: Zakkum yağı ve faydaları hakkında yapılan araştırma neticesinde sağlığımızı korumak amacıyla hekimlerin görüş ve önerileri olmaksızın kullanılmamalıdır.

Etiketler: ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. yeliz dedi ki:

    zakkum yağı almak istiyoruz elinizde var mı yoksa nerden bulabiliriz lütfen bilgilendirirmisiniz

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.