Kol Şişmesine Ne İyi Gelir

Kol Şişmesine Ne İyi Gelir

Kolda zaman zaman şişlik ve ağrı sorunu meydana gelebilmektedir. Ödem, kaza-darbe ve damar hastalıkları gibi bir çok etken kol şişmesine neden olabilmektedir.

Koldaki şişliğin tedavisi, şişliğe neden olan etkene göre değişiklik gösterir. Rahatsızlığın bir an önce tedavi edilebilmesi için uzman doktora başvurulmalıdır.

Basit burkulma ve zedelenmeler için sıcak baskı tedavisi uygulanabilir. Böylece zedelenmiş dokular, gerilmiş sinirler esneyecek ve rahatsız edici ağrı ortadan kalkacaktır. Yolculuklar, ağırlık kaldırma ve fazla spor yapmaktan kaynaklanan ağrılar da yine sıcak baskı ve zeytinyağı ya da kas gevşetici kremlerle masaj yapılarak giderilebilir.

Bir de damar tıkanıklıkları var. Bunlar uzun süre hareketsiz kalmakla da doğrudan ilişkili. Damar tıkanıklığı kan pıhtılaşması ve akışın sağlanamamasından dolayı kütle/hacim oranının bozulması ile gerçekleşir. Şişmanlık, genetik faktörler, hamilelik dönemi rahatsızlıkları da buna neden olabilir. Pıhtılaşmanın kol şişmesindeki etkisi ile şöyle: Kan, pıhtılaştığı ve tıkanıklığa sebep olduğu noktada deriye basınç uygular. Bunun sonucunda da kızarıklıklara, deride tahrişe ve şişmeye sebep olur.

Sebepsiz yere şişen kollar uzunca süre eski haline dönmediyse vitamin eksikliği, burkulma demeyin ve hemen bir hekime başvurun. Zira kalpten ve akciğerden kaynaklı olabilecek damar tıkanıklıkları şişmeleri öldürücü veya felç riski taşıyan bir rahatsızlık olabilir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.