Ağız Ekşimesine Ne İyi Gelir

Ağız Ekşimesine Ne İyi Gelir

Ağızda ekşi tat hissininin bir çok nedeni vardır. Bu nedenlerden en önemlisi ise reflüdür. Bunun yanında mide ve yemek borusu ile ilgili bazı sorunlar ve ağız bakımının iyi yapılmaması ekşi tat hissine neden olmaktadır. Sizlere şimdi ağızda eşki tat sebeplerinden olan reflüden biraz bahsedeceğiz. Bu hastalığın en önemli belirtilerinden birisi ağıza gelen ekşi su ve bunun neticesinde ağızda acılık ve eşki tat hissidir. Bunun dışında ağızda hissedilen ekşi tat kanserin belirtisi de olabilir.

Reflü rahatsızlığı bulunan kişilerin, öncelikle günlük hayatında alacağı önlemler hastalıkla ilgili olarak şikayetleri büyük ölçüde azaltacaktır. Hastaya uygulanan ilaç tedavisinin ise mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir.

İlaç tedavisinin yeterli kalmadığı ileri düzeydeki reflü rahatsızlıklarında cerrahi tedavi yöntemi ile hastalar tedavi edilir.

Hastalarda günlük hayatlarındaki değişikliklere ve uygulanan ilaç tedavilerine rağmen şikayetleri tekrarlamaya devam ediyor ise ameliyat yapılması önerilir. İlaç tedavisi sonrasında şikayetlerinde azalma olan hastalar uzun yıllar boyunca ilaç tedavisi görmek istemiyorlar ise de reflü ameliyatı uygulanabilir.

Reflü İçin Öneriler
– Yemekten sonra spor yapılmaması
– Sigara ve alkolden uzak durulması
– Fazla kiloların verilmesi
– Dar giysiler giyilmemesi
– Yemeklerin hızlı yenmemesi
– Gazlı içeceklerden uzak durulması
– Çikolata, kahve, tereyağ, susamlı yiyecekler tüketilmemesi
– Yemek sonrasında hemen yatılmaması
– Kahve ve limon gibi mide asidini yükseltici gıdalardan kaçınılması
– Akşam yemeklerinin hafif yenmesi

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.