Akciğer Ağrısına Ne İyi Gelir

Akciğer Ağrısına Ne İyi Gelir

Akciğer ağrısı demek tam olarak doğru değil, çünkü akciğerlerde acı reseptörleri bulunmaz. Ama akciğerlerinizde veya akciğerlerin yakınlarında, sırtta ve göğüste acı hissetmeniz normal. Bu durumun birçok nedeni olabilir.

1) Plörezi (Akciğer Zarı İltihabı)
Plörezi, göğüs duvarını ve akciğerleri kaplayan ince zarın iltihaplanması ve şişmesidir. Plörezi virüsler veya bakteriler nedeniyle ortaya çıkabilir. Belirtisi göğsün bir tarafında ağrıdır. Ama bu ağrı kola ve mideye yayılabilir.

2) Hiperventilasyon (Hızlı ve Derin Solunum)
Hiperventilasyon derin ve hızlı bir şekilde solunumu ifade eder. Bu durum genellikle kaygılı ve panik durumlarında ortaya çıkar. Kalp sorunları, hamilelik, enfeksiyonlar, stres ve fazla kafein de neden olabilir.

3) Pnömatoraks
Akciğerlerdeki bir hasar sonucu havanın göğüs boşluğuna kaçması durumudur. Nefes aldıkça acı daha da artar. Buna ek olarak tansiyon düşüklüğü görülebilir.

4) Astım
Solunum yolunda tahrişe neden olarak, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk ve öksürme ile kendini belli eder.

5) Plevral Efüzyon
Akciğer zarları ve göğüs boşluğu arasında fazla sıvı birikmesi sonucu ortaya çıkar. Belirtileri öksürdükçe artan göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır.

6) Akciğer Kanseri
Çoğu durumda, akciğer kanseri hastaları bu durumu çok geç fark ederler. Belirtilerden bazıları göğüste ağrı, sürekli öksürme, iştah ve kilo kaybı, nefes darlığı ve kan öksürmedir.

7) Çok Sigara İçme
Eğer çok sigara içiyorsanız, bu solunum yolunda tahrişe neden olmuş olabilir. Derin nefes aldığınızda acı hissedersiniz.

8) Akciğer Apsesi veya Zatürre
Bu tarz enfeksiyonlar derin göğüs ağrılarında neden olabilir. Zatürre bir anda ateş, üşüme ve öksürme gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Akciğer Ağrısı Ne Zaman Acil Durum Teşkil Eder?
Eğer akciğer ağrısı sürekliyse bir an önce doktoru ziyaret etmelisiniz. Eğer baş dönmesi, nefes darlığı, keskin ağrı veya kola, çeneye, sırta yayılan ani ağrı varsa vakit kaybetmeden acil servise gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.