Akciğer Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

Akciğer Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

Akciğer iltihabı olan kişiler sigaradan uzak durmalı, yeterli sıvı almalı ve yeterli dinlenmelidir. Balgam sorunu varsa ara ara derin nefesler alınmalıdır. Yüksek ateş varsa doktora da danışılarak ateş düşürücü ilaçlar alınabilir.

Enfeksiyona hangi bakterinin neden olduğu tespit edilemezse doktor geniş aralıkta bakteriler için etkili olabilen antibiyotikler yazar.

Antibiyotikler yaklaşık 5-7 gün düzenli olarak alınmalıdır. Antibiyotiklere başladıktan sonra 48 saat içinde daha iyi hissedilmezse doktora danışmak gerekir. Bu enfeksiyona neden olan bakterinin dirençli olmasından kaynaklanır. Böyle bir durumda doktor farklı bir antibiyotik yazar.

Akciğer iltihabına virüs neden oluyorsa antibiyotikler işe yaramaz. Bu durumda vücut virüsle savaşmak için kendi antikorlarını üreterek hastalığın üstesinden gelir.

Hastalık daha şiddetli ise doktor hastanın tedaviyi hastanede sürdürmesini isteyebilir. Damar yoluyla antibiyotik tedavisi uygulanır. Ayrıca oksijen almada zorluk çekiliyorsa yapay bir oksijen aletiyle oksijen takviyesi de yapılır.

Akciğere Faydalı Bitkiler

Meyan Kökü
Meyan kökü sağlık adına en çok kullanılan bitkilerden biridir. Özellikle geleneksel çin tıbbında geniş bir yeri vardır. Akciğerleri temizlemeye ve göğsü yumuşatmaya yardımcı olur. Balgamı söktürür, öksürüğü keser ve nefes darlığına faydalıdır.

Meyan kökü çayını sağlıklı kişiler günde üç bardağa kadar tüketebilir. Ancak, meyan kökü fazla miktarda ve uzun süreli kullanımlarda yüksek tansiyona neden olabilir. Herhangi bir ciddi hastalığınız varsa kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Zencefil
Zencefil güçlü bir antioksidandır ve bu sayede akciğerleri kirleten zehirli maddelrin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, vücutta sıcaklık ve terleme meydana getirerek de toksinlerden arınmayı sağlar.

Zencefilin solunum yollarını açma gibi bir etkisi de vardır. Toz halindeki zencefil bal ile karıştırılarak alınabilir. Ayrıca çay, zencefil tozu ve bal karışımı da içilebilir.

Öksürük Otu
Öksürük otu, kızılderililer tarafından binlerce yıl kadar akciğerleri güçlendirmek için kullanılmış bir bitkidir. C vitamini deposu olan öksürük otu, balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

Yapılan araştırmalarda astım, bronşit, öksürük ve diğer birçok akciğer rahatsızlığına iyi geldiği görülmüştür. Öksürük otunu çay olarak içmek için kurtulukmuş formda aktarlarda bulabilirsiniz.

Okaliptus
Okaliptüs yapraklarında bulunan doğal bir antibiyotik diyebileceğimiz uçucu yağ, akciğer enfeksiyonlarına karşı savaşır ve tıkanıklığı temizler. Astım ve nefes darlığı rahatsızlıklarında, neredeyse akla ilk gelen doğal tedavi yöntemidir.

Öksürük ve boğaz pastilleri, şuruplar, buhar banyoları için olan ürünler genellikle okaliptüs içerir.

Kekik
Kekik, göğüs tıkanıklığına karşı iyi bir savaşçıdır. Kekiğin en önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağlar, kana karışıp, bronşiyal kasları etkileyerek, krampları çözer.

Aynı zamanda o bölgelerde bakteri oluşumunu önler.sifalibitkileriniz.com Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında çayı çok etkilidir.

Ekinezya
Soğuk algınlığı, griğ ve diğer enfeksiyonların tedavisine yardımcı olan ekinezya, akciğerin işlevlerini geliştirmede etkili bir bitkidir. Ekinezya ile ilgili yapılan araştırmalar özellikle bitkinin savunma sistemini kuvvetlendirici yönüne odaklanmıştır.İnterferon üretimini destekleyerek vücudun savunma sistemini güçlendirir.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ya da herhangi bir hastalığınız varsa doktora danışmalısınız.

Arnavut Biberi
Arnavut biberi, sigaranın ekciğerde oluşturduğu DNA kırılmarını engellemeye yardımcı olur. Ayrıca, solunum kanallarını temizleyerek ve onların tıkanarak daralmasını engelleyerek, astımın iyileşmesine yardımcı oluyor. Kronik bronşitin yerleşmesini önleyebiliyor.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.