Akciğer Kanserine Ne İyi Gelir

Akciğer Kanserine Ne İyi Gelir

Kanser tanısından sonra beslenme için yapılacak özel takviyeler ancak hastanın iştahının azalması, yeterli beslenememesi, kilo kaybetmesi durumunda geçerlidir. Bunun dışında tüm bireylere önerilen “sebze ve meyve ağırlıklı, kırmızı etten fakir beyaz et oranını artıran beslenme modeli” genel durumu iyi olan ve beslenebilen birçok kanser hastası için yeterlidir.

Gerek akciğer kanseri olsun gerekse diğer tüm kanserlerin tedavisinde bulantı kusma için 0.5-1mg ağızdan hap şeklinde Zencefil kullanımının kanıtlanmış yararı vardır ve onkoloji literatürüne bilimsel kanıt olarak girmeyi başarmış bitkisel bir üründür.

Isırgan tohumu akciğer kanserine bire bir iyi gelmektedir. Bu tohumu yiyebilir ayrıca kaynatıp suyunu da içebilirsiniz. Aynı şekilde ısırgan otunun yapraklarını da tüketebilirsiniz ancak ısırgan otunun yetiştiği ortam çok temiz olmalıdır. Şehirde yetişen ısırgan yaprakları zarar verebilir, bu sebeple dağlarda yetişmiş ısırgan otları tercih edilmelidir. Toplanan ısırgan otunun taze olup olmamasına çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bir tanesidir.

Taze üzüm tüketilmedir. İsterseniz taze üzümü mikserden geçirip üzümleri ezilmiş bir şekilde yenilecek.

Sabah akşam yenilmesi gereken pikognol çam kabuğundan yapılmış şifalı bir bitki vardır. Bu bitki kan değerlerini normale çevirerek iyileşmeye önemli ölçülerde katkıda bulunmaktadır.

Yoğurt otu, kudret narı, astraganus, çingevenli çay, kırk kilit otu ve miritilin otları da çok iyi gelmektedir. Bu şifalı otlat her gün kaynatılarak içilmelidir.

Brokoli akciğer kanserine karşı mucizevi bir sebzedir. Ömrü uzatan brokoli kansere karşıda vücut direncini artırmaktadır. Kalsiyumu fazla miktarda bünyesinde taşır ve kemik erimesine çok iyi gelmektedir. Akciğer kanseri dışında da bir çok kansere çok iyi geldiği bilinir.

Akciğer kanserine iyi gelen besinlerden biri ise havuç. Havuçta, brokoli gibi hem akciğer kanserine iyi gelirken ayrıca diğer kanser hastalıklarına da çok iyi gelmektedir.

Haftada beş gün olmak üzere tüketilmesi durumunda kanser rahatsızlıklarına karşı vücudu güçlendirirken, kanseri daha erken atlatmayada yardım eder. Mide ve bağırsaklarda ağrıyı önlediği gibi anne sütünde artmalara da yol göstermektedir. Kansızlığı gideren ciddi sebzeler arasında yerini korumaktadır.

Kullandığımız günlük sıvı yağ ve margarinler yerine özel hakiki zeytinyağları tercih edilmelidir. Kızartmalardan uzak durularak, haşlama tarzı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Zeytinyağını bütün yemek ve salatalarda kullanmalısınız.

Yemeklerde ve hazır gıdalarda fazla şeker ve tuzdan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Salam, sucuk ve sosis gibi gıdalar tüketilmemelidir. Bu gıdaların vereceği zararlar fazlayken ayrıca akciğer kanseri ve diğer kanser türlerinin iyileşiminide çok güçleştirmektedir.

Asitli kola ve çeşitlerinden, ketçap, mayonez ve konserve içerisinde bulunan bütün gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Akciğer ve diğer kanser türlerine iyi gelmediği gibi ayrıca hastalığın iyileşmesinde de herhangi bir katkıları bulunmamaktadır. Bu nedenle sofralarınızdan ne kadar çok uzaklaştırırsanız o kadar sağlığınız için yarar sağlamış olursunuz.

Kuru fasulye, nohut, mercimek, buğday gibi baklagiller bol miktarda tüketilmelidir. Vücuda çok iyi gelecek olan besinler arasında yerlerini hep ilk sırada tutmaktadırlar.

Hormonsuz satılan sebze ve meyveler tercih edilmelidir ve satın alınırken bu duruma çok özen gösterilmedir. Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir. Sebze ve meyve tüketmek hastalık sürecinde çok ciddi bir öneme sahiptir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.