Akciğer Sertleşmesine Ne İyi Gelir

Akciğer Sertleşmesine Ne İyi Gelir

Akciğer sertleşmesine yol açan “İnterstisyel Akciğer Hastalıkları” olarak tanımlanan 200 kadar hastalığın bazıları tedaviye iyi yanıt verir. En sık kullanılan ve en iyi sonuç alınan ilaç kortizondur. Yan etkileri açısından sorunlar yaratabilen bu ilaç uygun hastalarda ve dikkatli kullanılmalıdır. Yarar-zarar değerlendirmesi yapılarak verilen bu tedavi için yakın izlem gerekmektedir. İlacın aniden kesilmesi de sorun yaratabilmektedir. Mutlaka doktor gözetiminde yürütülmesi gereken bir tedavidir.

Kortizonun etkili olmadığı veya yan etkileri sebebiyle kulanılamadığı durumlarda denenebilecek altermetifler de mevcuttur. Ancak bu ilaçların etkili olma şansı hem daha düşüktür, hem de her birinin ayrı yan etki ihtimali vardır.

Akciğer sertleşmesi oluştuysa bu durum geri dönüşsüzdür. Oksijen ile karbondioksitin değişiminin olduğu alanda kollajen adlı bir proteinin birikmesi ile ortaya çıkar. Aslında bir iyileşme dokusu olsa da akciğerlerin esnek yapısı için uygun olmayacak nitelikte sert bir doku oluşmaktadır. Bu grup hastalarda verilen tedavi hastalığı ortaya kaldırmaktan çok, hastalığın ilerlemesini durdurmayı amaçlar. Bazı çalışmalardan umut veren ilaç tedavisi sonuçları yayınlanmakta olup henüz dünya çapında kabul edilmiş, kesin tedavisi söz konusu değildir. Çoğunlukla ilerleyici olan bu hastalık grubunda solunum yetmezliği geliştiğinde, akciğer nakli gerekir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.