Alerjik Astıma Ne İyi Gelir

Alerjik Astıma Ne İyi Gelir

Sarımsak; sarımsak içeriğinde bulunan anti-inflamatuar özellikler hastalıkların tedavisi konusunda fayda sağlar. Astımın enflamatuar bir hastalık olmasından kaynaklı olarak sarımsak meydana getirdiği semptomlarını hafifletmesine yardımcı olabilir.

Zencefilin; zencefil konusunda yapılan araştırmalar sonucunda enflamasyonu azalttığı ve astıma iyi gelen yiyecekler arasında olduğu ortaya çıkmıştır. Zencefilin düzenli şekilde kullanılması sonucunda akciğer ile alakalı hastalıklara fayda sağlar.

Ekinezya ve Meyan kökü; astımlı olan kişiler tarafından kullanılacak olan ekinazya ve meyan kökünün tek başlarına kullanılmaması gerekir. Bu yiyecekler tek başlarına kullanıldığı zaman astımlı kişilere fayda sağlamaz. Hatta meyan kökü tek başına kullanıldığı zaman tansiyonun yükselmesine neden olur. Bundan dolayı bu bitkilerin mutlaka uzman hekime danışılarak kullanılması gerekir. Özellikle tansiyon hastası olan kişilerin kesinlikle bu ürünleri kullanmaması gerekir.

Zerdeçal; zerdeçal konusunda birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda bazı anti-alerji özelliklerine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Zerdeçalın inflamasyona neden olabilecek histaminleri etkilediği yapılan araştırmalar sonucunda düşünülmektedir. Bununla birlikte zerdeçal astım için güvenli ve etkili doğal bir çare olarak kullanmadan mutlaka hasta kişinin uzman hekimle konuşması ve bu konuda detaylı şekilde araştırma yapması gerekir.

Bal; bal eski dönemlerden bu yana kullanılan doğal bir ilaçtır. Özellikle öksürük, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı gibi sorunlar için kullanılır. Astımlı hastalar balı kullanmak için sıcak suyun ya da sıcak sütün içine katarakt kullanması gerekir. Bal ile alakalı alerjisi olan kişilerin uzak durması gerekir.sifalibitkileriniz.com Ayrıca bal sabahları düzenli şekilde aç karnına tüketildiği zaman da fayda sağlayacaktır.

Omega 3; Omega-3 yağ asitleri astımlı olan kişiler, kalp hastalığı olan kişiler için alternatif doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Omega- 3 konusunda yapılan araştırmalar sonucunda inflamasyonunu azaltmaya ve akciğer fonksiyonunu artırmaya yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Zaten birçok hastalığa destek olması adına uzman hekimler tarafından da yiyecekler ile alınması önerilir. Özellikle balık yağının astımlı olan hastalara fayda sağladığı konusun bazı literatür vardır. Özellikle Omega- 3 yağ asidi açısından zengin olan balıkların haftada 2 kez düzenli bir şekilde tüketilmesi çok önemlidir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.