Anemiye Ne İyi Gelir

Anemiye Ne İyi Gelir

Karaciğer: Karaciğer, sığır eti, süt, yumurta, peynir ve balık B12 vitamini açısından çok zengindir. Bu besinler içinde karaciğer ise tam bir demir ve B12 deposudur. Halk tabiriyle kan yapar.

Keçiboynuzu: Pekmezi kansızlığa çok iyi gelir. İyi bir demir deposudur. Gün içinde 2-3 tatlı kaşığı yenir ise erkekler için iyi bir afrodizyaktır ve cinsel gücü artırır. Kadınlarda görülen anemi için çok yararlıdır.

Sebzeler: Koyu yeşil yapraklı sebzeler, folik asit zenginidir. Ispanak, brokoli, kuşkonmaz ise bol miktarda demir de içerdiğinden kansızlığa ilaç gibi gelir.

Üzüm ve dut: Her ikisi de hem B12 vitamini hem demir açısından zenginidir. Kansızlık çekenlerin bolca yemesi gerekir.

Isırganotu: Isırganotu, kan yaptırıcı özelliği nedeniyle, kansızlığa karşı mutlaka kullanılması gereken bir bitkidir. Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırganotu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve süzülür. Bu çay günde 3-4 bardak içilir.

Deniz ürünleri: Demir içeren deniz ürünleri de kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında. Sardalye, hamsi, midye ve istiridye ihtiyacınız olan vitaminleri size sağlayacaktır. Uzmanlara göre demir bakımından en zengin yiyeceklerden biri istiridye.

Tam tahıllar: Vejetaryen olabilirsiniz, ya da et ürünlerini sevmiyor olabilirsiniz. O zaman size meyve ve sebzelerin yanında birkaç seçenek daha önerelim: tam tahıllar, baklagiller, kuru yemişler. Ceviz, barbunya, bezelye kansızlığa iyi gelen yiyeceklerin başında geliyor. Yarım kase ceviz içi 3,75 mg demir içeriyor.

Pancar: Pancarın anemi ile mücadelede çok etkili olduğu bilinmektedir. Pancar demir dolu bir sebzedir. Kırmızı kan hücrelerini tamir ederek yeniden aktiveye yardımcı olacaktır. Kırmızı kan hücreleri aktive edildikten sonra vücudun tüm bölgelerine oksijen temini artar. Günlük yiyecekler arasına pancar kökü eklemek oldukça faydalıdır ve anemiyle mücadeleyi arttırır.

Kırmızı Et: Kuzu, sığır eti ve diğer kırmızı etler demir alımını sağlar. Demir içerdiği gibi vücut tarafından demir emilimi kolaydır. Kalp, böbrekler ve kırmızı etler demir açısından oldukça zengin olduğu için anemi hastalarının tüketmeleri önerilmektedir.

Fıstık Ezmesi: Fıstık ezmesi zengin demir kaynağıdır. Günlük diyetinize fıstık ezmesi eklemeyi deneyin. Eğer fıstık ezmesinin tadını beğenmezseniz, ayrıca anemi savaşmak için bir avuç kurutulmuş fıstık yemeyi deneyebilirsiniz. 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi, yaklaşık 0.6 mg demir içerir.

Domates: Domates C vitamini ve likopen açısından zengin olan domates aynı zamanda anemi hastalarının ihtiyaç duyduğu demiri sağlayabilir. Domates aynı zamanda beta karoten ve vitamin E bakımından zengin olduğundan saç ve cilt sağlığına da faydalıdır. Sabahları kahvaltıda domates tüketimi anemi hastalığının tedavisine yardımcı olabilir.

Yumurta: Yumurta protein açısından oldukça zengindir, aynı zamanda içerdiği vitaminler etkili antioksidanlar arasındadır. Günde bir tane yumurta tüketimi bile anemi ile mücadeleye ciddi anlamda yardımcı olabilir.

Nar: C vitamini ve demir açısından oldukça zengin olan nar, vücudumuzdaki kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur. Böylece baş dönmesi, halsizlik ve anemi hastalığına faydalıdır. Nar anemi yanında işitme kaybı tedavisinde bile yaygın olarak kullanılmaktadır.

Soya Fasulyesi: Soya fasulyesi demir ve vitamin kaynağıdır. Soya fasulyesi, demir emilimini engelleyen fitik asit içerir. Soya aynı zamanda anemi ile mücadeleyi arttıran düşük yağlar ve yüksek protein içermektedir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.