Astım Bronşite Ne İyi Gelir

Astım Bronşite Ne İyi Gelir

Astım bronşitiniz varsa ve sigara kullanıyorsanız bu hastalıktan kurtulmanız, belirtilerini hafifleterek nefes alıp vermenizi rahatlatmanız pek mümkün değil. Aksine yıllar içinde durumunuz çok daha ciddi bir hal alacaktır. Bu nedenle sigarayı kesinlikle bırakmalısınız.

Astım bronşit hastaları astım tetikleyicisi olarak bilinen toz, duman, hava kirliliği gibi durumlardan mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Evinizde halı varsa düzenli olarak elektrik süpürgesiyle tozunu alın. Yatak çarşaflarını, yastık kılıflarını ve battaniyeleri anti alerjen bir deterjanla sıcak suda yıkayın. Klima alacaksanız anti alerjen filtresi olan modellerden birini seçin.

Evcil hayvanınız varsa en azından yatak odanıza girmesini önleyin. Sigara dumanı bulunan ortamlara girmeyin.

Keçi Boynuzu Kürü
Malzemeler: 7-8 tane koyu renkli keçiboynuzu, 500 ml su

Hazırlanışı: Keçi boynuzları yıkanarak küçük parçalara ayrılır. Yarım litre su küçük bir tencereye alınır içine keçi boynuzları koyulur. Kaynamaya başlayan su 10 dakika daha kaynatılır ve ocaktan alınır, soğumaya bırakılır. Soğuyan keçi boynuzu kürü ağzı kapalı şekilde buzdolabında 3 gün bekletilir.

Kullanımı: Yetişkinler sabah-akşam aç karna 1 çay bardağı, çocuklar ise sabah kahvaltıdan önce 1 çay bardağı tüketilir. 20 gün boyunca ara verilmeden devam edilir. Kür akciğerlerdeki balgama iyi gelir.

Öneri: 15 gün sonunda tadı yakalamak için bal eklenebilir. Çocuklar için tüketimi zor oluyorsa taze sıkılmış yarım portakal suyu ile karıştırılıp verilebilir. Böylece C vitamini de almış olacaktır.

Tere Otu Kürü
Malzemeler: 1 bağ taze tere otu

Kullanımı: 1 ayın 4 günü öğleden önce ve öğleden sonra yarımşar bağ tüketilir. Kür akciğerdeki balgamı sökecektir.

Öneri: Hastanın derin nefes egzersizleri ve kuvvetli öksürük egzersizleri yapması balgamı atmasında yardımcı olacaktır. Ayrıca temiz havalarda yapılan yürüyüş ve hafif egzersizler, bronşlarda varlığını sürdüren iltihabın geçmesine yardımcı olacaktır.

Uyarı: Kullanılan tere otunun yapısında bulunan maddeler idrar yaparken yanmaya sebebiyet verebilir. Önemli bir sorun teşkil etmez, tere otu kürü tamamlandıktan sonra geçecektir. Bol su tüketimi yan etkinin verdiği rahatsızlığı azaltacaktır.

Şifalı Bitki Çayları

Sinirli Ot Çayı
Malzemeler: 1 bu bardağı su, 1 tatlı kaşığı sinirli ot

Hazırlanışı: 1 bardak kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı sinirli ot ilave edilerek 5 dakika kısık ateşte kaynatılır.

Kullanımı: Sabah kahvaltıdan 1 saat sonra tüketilir.

Isırgan Çayı
Malzemeler: 1 dal ısırgan otu, 1 bardak su

Hazırlanışı: 1 bardak suya ısırgan otu koyularak demlenir. Günde bir defa tüketilir.

Öneri: Alerjik astımın ataklarının arttığı dönemde, özellikle bahar dönemlerinde bu kürün uygulanması alerjiye karşı direnç oluşturacaktır.

Kekik Çayı
Malzemeler: 1 bardak su, bir tutam dağ kekiği

Hazırlanışı: 1 bardak kaynar suyun içine bir tutam (yaklaşık 3 gram) kekik atılır. 10 dakika ağzı kapatılarak demlendirilir.

Kullanımı: Hastalık belirtileri geçene kadar günde 3 defa tüketilebilir.

 

Boğazda oluşan iltihabı yumuşatmak için tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Gargara için 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz ekleyip iyice karıştırmanız yeterli. Daha fazla tuz boğazınızı yakar daha azı ise gargaranın etkisiz olmasına yol açabilir. Gün içinde ihtiyaç duydukça tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz.

Gargara suyu hazırlamak için hem bakteriyi temizleyen hem de balgamın atılmasını kolaylaştıran limon kabuğunu da kullanabilirsiniz. 1 çay kaşığı ince rendelenmiş limon kabuğunu 1 demlik kaynamış suya atın ve 5 dakika demlenmesini bekleyin. Kabukları süzdükten sonra bu suyu gargara suyu olarak kullanabilir veya sıcakken çay gibi içebilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.