Ayak Tabanı Sertliğine Ne İyi Gelir

Ayak Tabanı Sertliğine Ne İyi Gelir

Düzenli ayak bakımı yapmak, topukta biriken ölü deriyi henüz kalın bir tabaka haline dönüşmeden temizlemek, yeterli sıvı tüketmek, tiroid hormonu yetersiz çalışıyorsa tedavi yollarına gitmek, ayakların çorapsız ve terliksiz şekilde yerle temasını önlemek, ortopedik ayakkabıları tercih etmek, uzun süre ayakta durulması gerekiyorsa uygun ayakkabılarla topuk kısmını desteklemek, topuk sertleşmesini önlemek adına atılacak adımların başında gelir.

Topuk Sertleşmesine Çözüm
Topuk sertleşmesi için üretilmiş kremlerden temin ederek cilde tatbik etmek ilk akla gelebilecek çözümdür. Ayak derisinde ileri boyutta bir çatlama söz konusuysa, bir hekimin gözetiminde yapılacak tedavi de fayda sağlayacaktır.

Sıcak su da en etkili çözümlerden biridir. Ayakları sıcak suyun içinde beklettikten sonra yumuşayan ölü derinin sünger taşı yahut topuk törpüsüyle rendelenerek uzaklaştırılması da rahatlatıcı yöntemlerden biridir.

Muz da sertleşmiş topuk derisini yumuşatan özelliklere sahiptir. Bir adet olgun muzu ezerek topuklarınıza sürüp 15 dakika bekletip temizlediğinizde yumuşatan ve nemlendiren etkisini görebilirsiniz.

Ayakları her akşam 20 dakika boyunca sıcak sabunlu suda bekletmek de son derece faydalıdır. Nemlendirici etki yapan bu işlem enfeksiyon oluşumunu da önler.

Zeytinyağı da yine en etkili yumuşatıcılardan biridir kuşkusuz. Yatmadan evvel topuklara sürülecek bir miktar zeytinyağı ve üzerine giyilen koruyucu çoraplarla, sabah yumuşacık topuklara kavuşmak mümkündür.

Arkası açık ayakkabıları mümkün olduğunca az kullanmak, ayakkabı astarı kullanmak ve yaz kış yapılacak düzenli ayak bakımıyla topuk sertleşmesi problemini engellemek mümkündür.

Doğal Çözüm
Evinizde kolaylıkla topuk sertliğinizi geçirmek için birkaç yöntem uygulayabilirsiniz. Örneğin bir leğeni ılık su ile doldurun ve içerisine iki poşet yeşil çay atın. Çayların yaklaşık 15 dakika demlenmesini bekledikten sonra içerisine yarım litre ılık süt ekleyin. Bu karışımı bir tahta kaşık yardımıyla iyice karıştırdıktan sonra ayaklarınızı içine sokun ve yaklaşık yarım saat bu karışımın içerisinde bekletin. Ardından ayaklarınızı iyice kurulayın ve nemlendirici bir krem sürün.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.