Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir

Eğer bacaklarınızda varis varsa ve ağrınızın bundan kaynaklandığını düşünüyorsanız; dinlenirken ağrıyan bacağınızı yüksekte tutmayı deneyin.

Bacağı yukarda tutmak kan akışını etkileyeceğinden şişliği alır ve bacağı rahatlatır.

Varis Çorabı: Ayrıca destekli varis çoraplarından da faydalanabilirsiniz, bunlar kan dolaşımını artırmaya yardımcı olacaktır.

Bacak ağrısının yaygın bir nedeni kas kramplarıdır ve eğer bu kramp aşırı fiziksel aktiviteden kaynaklanıyorsa öncelikle soğuk uygulamada bulunmalısınız. Bu durumda soğuk uygulama günde dört kez ya da ilk günler daha sık sonra azaltılarak 15 dakika boyunca yapılmalıdır.

Kas ağrılarında bacağı rahatlatıcı germe ve egzersiz hareketleri ağrı azalmasına yardımcı olabilir. Hasta bunu kendi başına başarmıyorsa fizik tedavi yardımı alabilir.

Yaralanma, burkulma ya da kastan kaynaklanan ağrılarda ilk birkaç gün koltuk değneği yardımı alınabilir. Sonrası için de dizden başlayarak yukarı doğru sarılan bandaj ağrı hafifletmede yardımcı olur.

Eğer alkol ve sigara kullanıyorsanız bunları kesmek ağrı dindirmede yardımcı olacaktır.

Rahatsızlığı hafifletmek için diğer önlemlerin yanında aspirin gibi hafif, reçetesiz ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Bacak Ağrısının Önlenmesi
Fiziksel aktiviteden kaynaklanan bacak ağrısını önlemek kolaydır. Her zaman egzersizden önce ve sonra esneme hareketleri yapmalısınız.
Bunun yanında muz ve tavuk gibi potasyum açısından zengin besinler tüketebilirsiniz.
Tansiyon ve kolesterol seviyelerinizi kontrol altında tutmalısınız.
Alkol tüketimi aşırıya kaçmamalıdır.
Sigara kullanmamalısınız.
Eğer diyabetiniz varsa; hastalığı kontrol altında tutmak için gerekli adımları atmalı ve bacak ağrısıyla ilgili doktorunuzla görüşmelisiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.