Bacak Uyuşmasına Ne İyi Gelir

Bacak Uyuşmasına Ne İyi Gelir

Bacak uyuşması; kısa sürede iyileşmediği, tekrarladığı ve başka belirtilerle beraber görüldüğünde tıbbi yardım gerektirir. Bunun dışında uyuşmayı hafifletmek için evde uygulayabileceğiniz bazı yardımcı tedaviler mevcuttur.

Bacak Uyuşması İçin Öneriler
Bacak uyuşmasının en yaygın nedenlerinden birisi zayıf kan dolaşımıdır. Bu yüzden kan dolaşımını bozan sağlıksız beslenme ve hareket eksikliğinden kaçınmak gerekir. Doymuş yağ ve kolesterol açısından yüksek yiyecekleri azaltın. Günde en az 30 dakika yürüyüş yapın.

Uyuşuk bacak ve ayak üzerine uygulandığında sıcak hissi kas ve sinirleri rahatlatacağından uyuşukluğun azalmasına yardımcı olur. Bir ısı torbasına ya da kumaşla kapladığınız pet şişeye sıcak su doldurup günde birkaç kez uyuşuk bölgeye beş dakika süresince narin bir biçimde uygulayın.

Dolaşımı düzenlemek için uyuşan bölgeye hafif masaj uygulanabilir.

Alkol ve sigara tüketiyorsanız bırakın ve kullanımından sakının.

Uyuşan bacağı hareket ettirmek dolaşımı düzenleyip uyuşukluğun azalmasına destek olur.

Vücuttaki kalsiyum, sodyum ve potasyum düzeyleri anormalleştiğinde bacaklarda uyuşma görülebilir. B ve B-12 vitamin eksikliklerinin de uyuşukluğa katkısı olabilir. B-12 vitamini metabolizma için önemlidir ve sistemin düzgün işlemesine destek olarak akyuvar oluşumuna katkıda bulunur.

Ayrıca C vitamini de vücuttaki sirkülasyonu düzene sokacağından bu sebeple oluşan uyuşukluğu azaltmaya yardımcı olabilir.

Dolaşım bozukluklarını giderici ginkgo gibi bitki ve otlar uyuşmaları azaltmaya destek olarak kullanılabilir. Fakat aktarlardan bu tip otları alıp kullanmadan mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Çok sıkı ve dar kıyafetlerden uzak durun.

Uyuşukluk disk kaymasından kaynaklanıyorsa dizlerin altına yumuşak bir yastık koyarak uzanın ve geceleri dizlerinizin arasına yastık koyarak yatın.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.