Bağırsak Mantarına Ne İyi Gelir

Bağırsak Mantarına Ne İyi Gelir

Bağırsak mantarı tedavisinde öncelikle doğru beslenme önemlidir. Hayvansal proteinin arttırılması ve karbonhidratın azaltılması önemli bir tedavi basamağıdır. Mantarların artmasına neden olan besinlerden uzak durmak (tatlılar, asitli ve gazlı içecekler, ekmek, makarna, hazır gıdalar ve çok fazla süt ve süt ürünü tüketmek gibi) beslenme şekli değişikliği gereklidir. Ayrıca doktorun önerdiği mantar ilaçlarını düzenli kullanmak gereklidir. Mantar oluşumunu önlemek için lifli gıdalar tüketmek faydalı olur. Örneğin, baklagiller, kuruyemişler, yulaf ezmesi, pribiyotikler, probiyotikler, ev yoğurdu, kefir, meyan kökü, şalgam, ısırgan otu, yer elması, brokoli, sarımsak, fırında pişmiş patates ve soğan, kimyon, melisa çayı, papatya çayı, kekik çayı, sarı kantaron çayı ve tarçın gibi bitkisel öneriler bağırsakta ve midede mantar oluşumunu önlemede yardımcı olur.

Fakat bitkisel çayların çok fazla tüketilmemesi ve sadece birinden ya da ikisinden gün arasında birer fincan içilmesi daha sağlıklı olur. Bilinmelidir ki her şeyin fazlası zararlıdır. Mantar, yiyeceklerden, içeceklerden, havadan ve sudan bulaşabilir. Bağışıklığı zayıflamış kişilerde daha fazla oluşur. Bayatlamış ve hijyenik ortamlarda saklanmayan besinler mantar etkenleridir. Ayrıca bozulmuş ve uzun süre duran besinler ve yemeklerin yaydığı kokularda mantar oluşumunda etkilidir.

Bağırsak Mantarına İyi Gelen Bitkiler

Sarımsak: İçeriğindeki sülfür, allicin, alliinace gibi bileşenler zararlı bakteri ve mantarları öldürür. Bağırsak mantarı tedavisinde sarımsak çok etkili sonuçlar verebilmektedir. Çiğ hali daha verimlidir; ancak pişmiş sarımsak veya sarımsak yağı gibi seçenekler de güzel sonuç verebilir.

Yoğurt: Bağırsak florasını düzenlemek için bire birdir. Faydalı bakterilerin çoğalmasını ve candida mantarının ölmesini sağlar. Ancak bağırsak mantarı laktoz intoleransına yol açabileceği için, nadiren de olsa rahatsız edici etki doğurabilir.

Hindistan Cevizi Yağı: Aşırı miktarda üreyen candida albicans mantarını öldüren özelliği vardır. Aşağıdaki diğer faydaları da bağırsak mantarı belirtilerinin hafiflemesini sağlayacaktır:

Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Sindirim kanalını rahatlatır.
Vücuda kolay emilir.

Elma Sirkesi: Bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi karıştırarak yemeklerden önce için. Elma sirkesi, bağırsaklardaki ortamı mantarların yaşayamayacağı şekilde değiştirir.

Zeytin Yaprağı Özü (Ekstaktı): İçeriğindeki oleuropein sayesinde candida mantarına karşı çok etkili bir silahtır.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.