Bağırsak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Bağırsak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Bağırsak tıkanıklığı olmaması için öncelikle su tüketimini (en az günde 8 bardak) arttırmak gerekir. Bunun yanı sıra meyve, sebze ve baklagillerin bol tüketilmesi önerilir. Bu tip beslenme kabızlığı önleyici ve bağırsak tıkanıklığını bir şekilde faydalı olan beslenme tarzıdır. Özellikle lifli gıdaların aşırı tüketilmesi de bağırsak tıkanmasına yol açabileceği için kararında tüketilmesi önemlidir. Bol su, kepekli ekmek, sebze, meyve, ananas suyu, siyah pirinç, bulgur, baklagiller gibi gıdaların yeterli tüketilmesi bağırsak tıkanmasını önlemede oldukça faydalıdır.

Egzersiz yapmak ve hareketli olmak bağırsak tıkanıklığını önlemede faydalıdır. Fakat bu egzersizler ağır egzersiz değil hafif egzersizlerdir. Özellikle karın kaslarını geliştiren egzersizlerin kabızlığı ve bağırsak tıkanıklığını engelleyici özelliği vardır.

Örneğin, yürüyüş yapmak, plates yapmak gibi hafif egzersizler olabilir. Egzersiz yapmanın bağırsak sisteminin çalışmasında etkisi griptus denilen kasların kasılması ve onlarında bağırsak hareketlerini arttırıcı etkiye sahip olması ile gerçekleşir. Egzersiz yapan kişilerde bağırsak hareketlerinde artış başlar ve bu durum kabızlığı ve bağırsak tıkanmasını önlemede etkilidir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.