Baldır Şişmesine Ne İyi Gelir

Baldır Şişmesine Ne İyi Gelir

Baldır ağrısı çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Yetersiz sıvı alımı, beslenme öğeleri bakımından eksik bir diyet, kan dolaşımındaki problemler ve fiziksel olarak kasların aşırı kullanımı gibi nedenler baldır kası ağrısının en olası nedenleridir. Her ne kadar bu sorun çok ağrılı ve rahatsız edici olsa da çoğu zaman kendi kendine düzelebilir yada bazı doğal çözümler ile tedavi edilebilir.

Masaj, ezilme ve spor sonrası yaşanan baldır ağrısını azaltmak için etkili bir yöntemdir. Hafif ağrılar için evde masaj yöntemini daha şiddetli ağrılar için spor masaj terapisini kullanabilirsiniz.

Tekrar eden baldır ağrısı için fizik tedavi bir seçenek olabilir. Doktor muayenesinden sonra karar verilecek fizik tedavi uygulamasında sinir uçları ve kaslar ultrason, sıcak terapisi, kriyoterapi veya galvanik elektriksel stimülasyon teknikleri kullanılabilir. Bu tedavi yöntemleri ağrıların daha kısa sürede geçmesini sağladığından genellikle profesyonel sporcular tarafından tercih edilmektedir.

Ağrının devam ettiği süre boyunca bacağınızı olabildiğince az kullanmaya çalışın ve otururken bacağın altına yastık koyarak yüksekte tutun. Sıcak kompres ağrıyı geçici olarak hafifletebilir. Ağrının şiddetlendiği zaman kullanmak üzere doktorunuzdan ağrı kesici alabilirsiniz.

Diğer Öneriler
Baldır kası ağrı için herhangi bir tedaviye başlamadan önce elastik bir bandaj alarak etkilenen bölgeyi sarın. Bu uygulama etkilenmiş olan kasların belli bir bölgede kalmasını ve yaralanmanın daha da kötüleşmesine engel olacaktır. Bunu yaptıktan sonra ibuprofen gibi bir anti inflamatuar ilaç kullanınız. Kaslarda bir iyileşme işareti görene kadar her 4- 5 saatte bir bu ilaçları kullanın.

Ağrının giderilmesinde çok etkili bir çözümlerden biri etkilenen bölgeye bir buz paketi uygulamaktır. Öncelikle bir buz paketi bulun ve onu bir bez yardımıyla etkilenen baldır kasınıza sarınız. Buzun direkt olarak baldırınıza temas etmemesine özen gösterin. Bu işlemi bir günde 2 yada 3 kez 10- 15 dakika boyunca uygulayın. Buzdaki soğukluk, kaslarınız da bir ağrı kesici olarak etki gösterecektir. Yanısıra varsa baldırınızdaki bir şişmeyi de azaltacaktır.

Baldır kası ağrılarında dinlenmenin önemli bir yeri vardır. Etkilenen bölgeyi çok fazla hareket ettirmeyin ve kesinlikle bölgeyi zorlamayın. Bunlar sadece durumu daha da kötüleştirir.

Baldır kası dahil olmak üzere diğer kas yaralanmalarının önüne geçebilmek için karbonhidrat, kalsiyum, protein, vitamin ve mineraller bakımından dengeli bir diyet tüketmek önemlidir. Özellikle potasyum ve mağnezyum kas sağlığı için çok önemli minerallerdir. Bu nedenle muz, kayısı, hurma, lahana, patates, greyfurt, brokoli ve mısır gibi bu iki mineral bakımından zengin olan beslenme öğelerini diyetinize daha fazla eklemelisiniz.

Baldır kasına masaj yapabilirsiniz. Herhangi bir doğal yağ kullanarak etkilenen bölgeye bu yağı uygulayınız. Ardından işaret parmağınızla bu bölgeye 4- 5 dakika kadar basınç uygulayarak masaj yapın.sifalibitkileriniz.com Son derece etkili olan bu uygulamayı günde iki kez tekrarlayın. Yanısıra ılık su ile yapılacak olan bir banyo kaslarınızı gevşetici ve ağrıların giderilmesine yardımcı olacaktır.

Baldır kasınızı gerin. Basit bir şekilde düz bir zemine oturarak baldır kaslarınızı gerebilirsiniz. Ön tarafa doğru uzattığınız bacaklarınızın topuklarını ileriye doğru itin ve parmaklarınızı ise yukarıya doğru ittirin. Yaklaşık olarak 5 saniye kadar bu pozisyonda tutun ve sonra tekrar aynı hareketi deneyiniz. Bu egzersizi her gün 10 tekrar şeklinde yapınız. Bu egzersize başlamadan önce baldır kaslarınızda bir şişliğin olmadığından emin olmanız gerekir. Aksi taktirde kas yaralanması ve ağrı, daha da kötüleşebilir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.