Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Burun tıkanıklığını tedavi etmek için anneler bebeklerini sık sık emzirmelidir. Ayrıca bebeklerde burun tıkanıklığı problemi, anne sütünün birkaç damlasının buruna damlatılmasıyla da çözülebilir.

Serum fizyolojik kullanın: Öncelikle eczaneden 100 ml lik paketlerde serum fizyolojik alın ve bir enjektör yardımı ile çekin. Daha sonra her bir burun deliği içine 2-3 mililitre serum fizyolojiği nazikçe püskürtün. Bebek hapşırarak bazılarını geri çıkaracaktır, çıkardıklarını nazikçe silin.

Banyo yaptırın: Bebeğinizin üst solunum yollarını tıkayan tüm mukus ve salgılar banyoda sıcak suyun yardımı ile akıp gidecektir.

Odasını nemlendirin: Nemin çok düşük olduğu ortamda burun dokusunda bulunan ve zararlı mikroorganizmaları ve maddeleri süzme işlevine sahip silia dediğimiz küçük tüycükler işlevlerini yerine getirmekte zorlanır.Ortama nem kazandırmak için soğuk veya sıcak buhar makinelerinin sürekli kullanımı uygun değildir. Nemi normalin üzerinde olan ortamda bakteri, küf, akar gibi zararlı organizmaların üremesine neden olur. Ayrıca kışın oda sıcaklığının 24 dereceyi geçmemesine dikkat etmek gerekir, zira daha yüksek sıcaklıklarda nem oranı daha da düşerek kurumayı arttırabilir.

Burun aspiratörü kullanın: Yoğun akıntı varsa, sümküremeyen çocuk ve bebeklerin serum fizyolojik ile yıkama sonrası burun içindeki salgıları boşaltmada faydalı olacaktır.

Bebeklerde tıkalı bir burnu açmak için yüksek bir yastık iyi bir yöntem olabilir. Yastığı yükselterek, bebeğinizin genzinin açılmasını ve burun tıkanıklığından kolayca kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.