Bebeklerde Pamukçuğa Ne İyi Gelir

Bebeklerde Pamukçuğa Ne İyi Gelir

Bebeklerde ağızda pamukçuk en sık görülen ağız enfeksiyonlarından biridir. Pamukçuk, ağızda ve bağırsaklarda yaşayan kimi mantarların oluşturduğu bir enfeksiyondur. Mantarlar normalde bakteriler tarafından kontrol altında tutulur. Kimi zaman ise aşırı çoğalarak ağızda acı veren bir tahrişe neden olabilir. Ender olarak, bağırsaklardan yayılıp anüs çevresinde de pamukçuk geliştirirler. Tehlikeli bir enfeksiyon olmamasına karşın sizin deneyeceğiniz yöntemlerle geçmeyebilir, ancak doktorun vereceği ilaçla iyileşir.

Pamukçuğu Önlemek İçin Neler Yapılabilir?
Bebeğinizde pamukçuk oluşmasını önlemek için öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışmalısınız. Bunun için de ek gıdaya başlayan bebeklere bağışıklık sistemini destekleyen meyve ve sebzelerden mamalar hazırlayabilirsiniz.

Bebeğinizin ağız ve diş sağlığına önem vermelisiniz. Bebeğiniz kendi hijyenini sağlayamadığı için burada size önemli görevler düşer. Emzik ve biberonu sık sık dezenfekte etmeniz, biraz büyüdüğünde ise bebeklere özel diş macunları ile dişlerini fırçalayarak, ağız içi hijyenini sağlayabilirsiniz.

Annenin de kendi hijyenine dikkat etmesi önemlidir. Bebeğiniz emiyorsa, gün içinde ılık suyla meme ucunuzu yıkayabilirsiniz.
Bazen sütün fazla olmasından dolayı, gün içinde sütünüz kendiliğinden akabilir. Eğer göğüs pedi kullanıyorsanız sık sık değiştirmeye dikkat etmelisiniz. Nemli kalması halinde mantar oluşabilir.

Bir çay bardağı suya bir tatlı kaşığı karbonat koyup gazlı bezle bebeğin ağzı günde 3-4 kere temizlenmelidir. Ardından mantara karşı damlalar 7-10 gün süre ile kullanılır.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.