Böbrek Kistine Ne İyi Gelir

Böbrek Kistine Ne İyi Gelir

Büyümüş ve sayıca artmış olan böbrek kistleri çevre dokulara baskı yaparak, zarar verici etkilere neden olabilir. Bu böbreklerin vücuttan atık maddeleri üzgün filtrelemesine engel olur. Düşük protein almak, vücutta daha az miktarda atık üretilmesine neden olarak, böbreklere yararlı olur. Ancak düşük protein tüketilirken, yüksek kalitede protein alınması da gerekir. Bu yüzden yumurta, yağsız et ve süt gibi ürünlerle protein ihtiyacı karşılanmalıdır.

Böbrek kisti olan kişilerin beslenmede düşük sodyum almaları yararlı olacaktır. Vücutta su tutulması böbrek kistinin nedeni olan bir belirtidir. Sodyum miktarının fazla alınması, su tutulumunu yükseltir. Böbrek kisti komplikasyonu olan yüksek tansiyon içinde zararlı olur. Özellikle turşu, salamura besinler, pastırma, konserve ve işlenmiş besinlerden uzak durulmalıdır.

Böbrek hasarını arttıracak olan potasyum miktarı, kan basıncının yükselmesine neden olabilir. Böbrekteki hasar potasyum seviyesini arttırır. Bu yüzden böbrek kistleri olanlar kanda potasyum seviyeleri yükseldiğinde, beslenmede düşük potasyum içeren besinleri tercih etmelidir. Özellikle patates, ıspanak, muz gibi besinlerin potasyum miktarı yüksek olduğundan, kistleri bulunan hastaların bunları tüketmemesi gerekir.

Sarı soğan kürü: Bu kür kistlerde, polikistik böbrek hastalığında uzmanlar tarafından önerilen faydalı bir içeriktir. Böbrek kisti tanısı konulan kişilerin yapması önerilir. 15 gün süreyle sarı soğan kürünün uygulanması, ardından doktor kontrolüne gidilerek böbrek kistlerinin kontrol ettirilmesi gerekir. Eğer kistlerde küçülme yoksa 10 günlük aradan sonra yeniden 15 günlük kürün yapılması gerekir. Kürü hazırlamak içinde;

2 su bardağı klorsuz suyu ocakta kaynatın. Orta boydaki yemeklik kullanılan sarı soğanın dışındaki kabuğunu soyarak, dörde bölüp kaynayan suya atın. Bunu ağzını kapatarak 5 dakika kadar kaynatın. Daha sonra ılınması için ocaktan alın. Ilık soğan kürünü süzerek, öğle ve akşam yemeklerinden on dakika önce birer bardak için. Kürü her gün taze olarak hazırlamalısınız. Kürü uygularken sadece sarı soğan kullanmalı, ılık olarak içmelisiniz. Kırmızı, mor soğanlar aynı etkiyi göstermez.

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi
Mısır püskülü tüketilmelidir.
Bayır turpu tüketilmelidir.
Ebe gümeci.
Salatalık çekirdeği.
Taze üzüm.
Burçak unu.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.