Böbrek Taşına Ne İyi Gelir

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir

Böbreklerinde taş sorunu olan kişiler özellikle yaz aylarında bol su içmeye özen göstermeli, çay, kahve, kola gibi asitli ve kafeinli içeceklerin tüketimini mümkün olduğunca minimuma indirip, düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmalıdırlar.

Sıvı Kaybını En Aza Düşürün
Daha önce de bahsettiğimiz üzere, vücuda yeterince alınmayan sıvı, böbrek taşı oluşturan sebeplerin başında geliyor. Günde ortalama 2-2,5 litre sıvı tüketmek bu durumu minimuma indirgeyecektir. Elbette bu sıvıların başında hayat kaynağımız olan suyun geldiği unutulmamalıdır. Limonlu soda ya da meyve suları tüketilebilir. Bu sıvılar alınırken, asitli içeceklerden kaçınılması gerekir, çünkü bu tarz içecekler asit – baz dengesini olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı şekilde çay ve özellikle kahvenin fazla tüketimin zararlı olduğu bilinmektedir.

Düzenli ve Dengeli Beslenin
Bu konuyla ilgili en önemli nokta tuz alımını azaltmaktır. Hayati fonksiyonları yerine getirilebilmesi için tuz oldukça önemli bir mineral olmasına rağmen, her şeyde olduğu gibi fazla tuzun vücuda zararı büyüktür. Gereğinden fazla alınan tuz, kalp hastalıkları ve böbrek sorunları başta olmak üzere pek çok ciddi hastalığa yol açabilir. Bu yüzden fazla tuz içeren işlenmiş gıdalardan (atıştırmalıklar, konserve gıdalar, fast food yemekler…) uzak durmak ve daha az tuzlu ya da tuzsuz ürünlere yönelmek sağlık açısından bir gerekliliktir. Yağlı besinlerden kaçınılmalı, özellikle et, yumurta ile alınan ve vücuttaki ürik asit miktarını artıran proteinler kontrollü olarak tüketilmelidir.

Günlük Almanız Gereken Kalsiyum, C ve D Vitamini Miktarlarını Belirleyin
Kalsiyum, C ve D vitamini içeren besinlerden ne kadar almanız gerektiği ile ilgili doktorunuza danışabilir ve buna göre kendinize bir diyet hazırlayabilirsiniz.

Kalsiyum içeren süt, yoğurt ve peynir gibi gıdaların da taş oluşumuna yol açmaları nedeniyle bu besinlerin de gün içinde alınması gereken miktarı 2-3 porsiyonla sınırlandırılmalıdır. Besinler dışında ekstradan alınan C ve D vitamini takviyeleri de böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir.

Egzersiz Yapın
Düzenli egzersizin vücuda sayılamayacak kadar çok yararı vardır. Öncelikli olarak kan dolaşımını hızlandırarak, kan ve damar rahatsızlıklarını engeller. Kemikleri güçlendirir ve taş oluşumu riskini azaltır. Günlük hayat içinde spor salonuna gitmeye vaktiniz yoksa her gün yapacağınız yarım saatlik yürüyüş, hem günlük hayatın stresini atmanızda, hem de genel olarak sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Böbrek Taşını Düşüren Bitkiler
Mısır püskülü: 100 gr. miktarı mısır püskülü, 1 litre suya atılarak kaynatılır ve süzülür. Elde edilen su sabah akşam olmak üzere günde birer bardak içilir.

Maydanoz: 1 litre su kaynatıldıktan sonra içine 1 bağ maydanozun sapları konularak 3 dk. kaynatılır. Günde 2 su bardağı içilir.

Arpa: İçerisinde arpa kaynatılan su da safra kesesi ve böbrek taşlarının verdiği ağrılara iyi gelir.
Ayrık otu: 50 gr. ayrık otu kökü, 1 litre suda kaynatılıp içilirse böbrek taşlarını ve idrar yollarındaki kumları düşürmeye yardımcı olur.

Avokado yaprağı: 1 su bardağı 3-4 dk. kaynamış klorsuz suyun içerisine 2-3 gr. kurutulmuş avokado yaprağı atılır. Kısık ateşte 8 dk. kaynatılıp demlenmeye bırakılır. Akşam yemeklerinden 2 saat sonra olmak kaydıyla günde bir kere içilir.
Avokado çayı tedavisi hakkında Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, 5 gün tekrarlandıktan sonra 3 gün ara verilmesini öneriyor. Tedavinin tamamlanması için 3 gün verilen aralarla 3’er kere tekrarlanması gerekmektedir.sifalibitkileriniz.com Eğer bu 15 gün uygulanan tedaviden sonra hâlâ böbrek taşından ve ağrılarından şikayeti devam edenler, 20 gün ara verdikten sonra bu kürü tekrarlayabilirler.

Bitkisel kürlerin dışında turunçgiller olarak bilinen portakal, mandalina ve limon gibi meyvelerin böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı besinler olduğundan bu meyveleri düzenli tüketmek böbreklere iyi gelecektir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.