Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir

Boynunuzda ağrı ve sertleşme, daha ziyade kas incinmesinden kaynaklanmaktadır ve rahatlamak için şunları yapabilirsiniz;

Yatağınızın sert olmasına özen gösterin. Sabah katlığınızda ağrıyla uyanırsanız, daha ince bir yastık kullanabilir ya da yastıksız yatabilirsiniz. Tekrar eden ya da belli bir süredir süren boyun ağrınız için, gergin kasları gevşetmek üzere sıcak suda ıslatılmış havlu ile boynunuza uygulama yapın. Ağrınız bir kaza neticesinde oluştuysa bir doktora görünün. Eczanelerde satılan reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Bu ağrı kesiciler, boyundaki ağrı ve sertleşmelere karşı reçeteli ilaçlar kadar etkili olacaktır.

Boyun tutulmasındaki ilk seçenek önce hasta kendi kendine tedavi uygulamalıdır. Genelde tutulan bölgeyi sıcak tutmak her zaman faydalıdır. Çünkü sıcakta kaslar gevşer. Tutulan bölgedeki kaslar sertleşmiştir. Bunun yanı sıra elimizde bulunan kas gevşetici merhemleri kullanabiliriz, masaj yaptırabiliriz. Eğer bu uygulamalardan da sonuç alınmazsa doktora başvurmakta fayda vardır. Muayeneyi yaptırıp boyundaki tutulmanın altında eğer boyun fıtığı olup olmadığı ortaya çıktıktan sonra durum ciddiyse ameliyat ya da fizik tedavi uygulamasına başlanır. Eğer tutulma anında hemen doktora gidemeyeceksek o kadar telaşlanmaya gerek yoktur. Bu durum çok zararlı değildir, hatta çok şiddetli ağrı olsa da zaten doktora gittiğimizde de hemen çözülecek bir durum değildir. Kasılmış kasın eski haline gelmesi zaman alabilir. Hemen doktora başvuramadığımız durumlarda yapabileceğimiz en önemli şey o bölgeyi sıcak tutmaktır.sifalibitkileriniz.com Boynu çok zorlayacak işlerden uzak durmak, sürekli bilgisayar başında oturmak, uğraştırıcı bir yemek yapmak mesela dolma sarmak gibi boyun sabit kalacak şekilde durmak veya çok ince işlerle uğraşmaktan boyunu hep belirli pozisyonda tutmaktan kaçınmak her zaman faydalı olacaktır.

Boyun ağrısını önlemek için ne yapılmalı?
Otururken ve ayakta dururken değil, aynı zamanda hareket halindeyken de duruşunuzu düzeltmeniz, boyun ağrı ve sertleşmesini engelleyebilir. Dik oturun, göğsünüzü şişirin, çenenizi hafif bir şekilde eğin ve başınızı kulaklarınızı omzunuza değdirecekmiş gibi yapın. Kaslarınızın gerildiğini ve sertleştiğini hissettiğinizde, meşgul olduğunuz işe ara verip dinlenin. Boynunuza masaj yapın, başınızı döndürün ve derin bir şekilde nefes alıp verin.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.