Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir

Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir

Boyun kireçlenmesi boyun bölgesinde bulunan diskler ve kemikler üzerinde etkili kronik ve ağrılı bir rahatsızlıktır.

Boyun Kireçlenmesi İçin Öneriler
1) Egzersiz Yapmak
Rahatsızlığın belirtileri aktif olmadığı durumlarda boyun eklemlerini çalıştırmayı deneyebilirsiniz fakat aşrıya kaçmamak önemlidir. Haftanın 5 günü yüzmek ya da 30-45’er dakikalık yürüyüşler yapmak da önemlidir. Egzersizlerden önce ve sonra gerdirme yapmak da önemli bir ayrıntıdır.

2) Buz Kullanmak
Boyun bölgesinde sertleşme ya da ağrı hissettiğinizde bölgeye buz torbası koymak iyi ve etkili bir seçenektir.

3) Sıcak Banyo
Boyun bölgesini 15-20 dakika sıcak suda tutmak eklem ağrılarını hafifletir ve boyun kaslarının gevşemesini sağlar. Bu işlem rahatça uyumayı da sağlar.

4) Vücut Duruşuna Dikkat Etmek
Özellikle bilgisayar başında çalışırken sırt ve boyun bölgesinin destekli olmasına özen gösterin. Monitörünüzü gözün tam karşısında tutarsanız boynunuzu aşağı ve yukarı çok fazla hareket ettirmek zorunda kalmazsınız.

5) Uykuda Destek Kullanmak
Boynunuzu destekleyen ve sabah boyun ağrılarıyla uyanmayı engellemek için uygun bir yastık kullanmak çok önemlidir. Ayrıca yatağınızın sert olması da sırt kaslarının sağlığı için önemlidir.

6) Yoga
Yoga egzersizleri de sırttaki gerginliği azaltmak için oldukça etkilidir. Yoga ayrıca kireçlenmelerin belirtilerini hafifletmede de çok etkilidir.

7) Masaj Terapisi
Boyun çevresine yapılan hafif masajlar kireçlenme kaynaklı ağrı ve sertleşmeler için geçici destek sağlar. Fakat bu masajları rahatsızlık hakkında profesyonel bilgi sahibi olan kişilere yaptırmak daha iyidir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.