Boyun Sertliğine Ne İyi Gelir

Boyun Sertliğine Ne İyi Gelir

Boyun sertliğinin nedeni her ne olursa olsun genel tedavi yöntemi ağrı kesici almaktır. Fakat gündelik işlerin yapılması için belirtilerin daha da hafifletilmesine ihtiyaç vardır. Size özel seçenekler için aşağıdaki önerilere bir göz atın;
Düzenli dozlarda parasetamol yada ibuprofen gibi ağrı kesici alarak ağrınızı kontrol edin. İbuprofen jel de alternatif olarak boyun üzerine sürülebilir.Boyuna masaj da yapılabilir. Bunu yaparken hafif hafif yapılmalıdır. (doğal zeytinyağı önerebiliriz)
İlgili bölgeye sıcak su paketi uygulayın. Bu oradaki kasların gevşemesini sağlayarak spazmları giderecektir. Eğer boyunda iltihaplanma söz konusu ise ilk 48-72 saat buz tedavisi, daha sonra ise ısıtma yastığı yada sıcak duş ile tedaviye geçin.
Uyuma noktasında dikkatli yastık seçimine gidiniz. Geceleri daha alçak ve sert bir yastık kullanın. İki yastık kullanmak gibi bir alışkanlık, boyunda anormal eğilmelere yol açarak boyun kaslarında problem oluşturur.
İyi bir duruş sergilemek, kambur durmamak, ekran karşısında uzun süre vakit geçirmemek size yardımcı olacaktır. Çalışmak zorunda kaldığınız durumlarda 10- 15 dakikada bir mola veriniz. Yada boyun egzersizleri yapınız.
Asla boyunluk kullanmayın. Boyunluğun boyun ağrıları ve sertliğine iyi geldiğini gösteren bir kanıt yoktur. Boyunluk, boynu sabit tutar, bunun aksine hareketli kalması daha iyileştiricidir.
Ağrı ve sertlik gidene kadar araç kullanmayın. Trafikte başınızı sağa sola çevirmek işi daha da kötüleştirebilir.
Boynunuz sert veya bükülmüş ise, bazı basit boyun egzersizler denenebilir. Yukarı ve aşağı ve iki yana yaslayarak yapılan zorlamadan egzersizler size yardımcı olacaktır. Ayrıca bu egzersizler boyun kaslarını da güçlendirmeye yardımcı olur. Hangi durumda olursa olsun boynunuzu ısıtıp- üşütmemeye özen gösterin.
Boyun kaslarını zorlayacak ağır kaldırma gibi egzersizler yapmayın. Hatta iş yaparken de dikkatli olun.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.