Burun Kanamasına Ne İyi Gelir

Burun Kanamasına Ne İyi Gelir

Burun kanaması sırasında, başı arkaya veya öne yatırmadan, koklama şeklinde düz tutulmalı ve burnun üst bölgesinden başlayarak kıkırdaklı ve etli kısmına kadar sıkılarak 8-10 dakika kadar bu şekilde beklenmelidir. Nedeni ise burun kısmındaki pıhtılaşma ancak bu yöntemle gerçekleşir. Uygulanan işlemden sonra burun kanaması dinmişse başka uygulamalara gerek yoktur. Ancak kanama sürüyorsa aynı şekilde sıkmaya devam ederek bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Burun kanamasının yüksek tansiyon neticesinde kaynaklandığı biliniyorsa kanamayı durdurmak kesinlikle doğru değildir. Bu şekilde oluşan kanamalar için bir gazlı bez yardımıyla burun deliklerini saracak şekilde tutarak hemen bir doktora gidilmelidir veya ambulans beklenmelidir.

Burun Kanamasına İyi Gelen Öneriler
1 tutam kantaron çiçeği kaynamış 1 su bardağı suyun içine eklenerek demlenmeye bırakılır ve süzülerek elde edilen karışımdan her saat başı buruna 3-5 damla damlatılır.

Haşhaş tohumundan sağlanan posa zambak yağı ve soğan suyu ilave edildikten sonra karıştırılarak mehlem kıvamına gelinceye kadar harmanlayarak hazırladığımız mehlemi kanayan buruna sürelim.

1 tutam hasırotu, ezilerek toz şekline getirilir ve kanayan burun deliğine bir çay kaşığı konulur.

Ufak bir dilim kâfuru, bir havan içine alarak iyice döverek toz şekline getirdikten sonra yarım çay kaşığı kadar alarak burun deliklerinden enfiye çeker gibi çekilir.

İncir ağacının kabuğu soyulduktan sonra bir çakı ile kazınıp elde edilen tozu, yarım çay kaşığı kadar burna çekilir.

1 tatlı kaşığı toz şeker veya 1tane küp şeker ateşte yakıldıktan sonra kanayan burna çekilir.
Yarım limon suyuna 2 parça pamuk tampon şekline getirilerek batırılır ve kanayan burun deliklerine sokulur.

3 su bardağı suyun içine 1 tutam ısırgan yaprağı konularak kaynatılır ve süzülerek ılık olarak burna çekilir.

Etiketler: ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.