Burun Kuruluğuna Ne İyi Gelir

Burun Kuruluğuna Ne İyi Gelir

Burun kuruluğu her ne kadar burunda meydana gelen rahatsızlıklardan kaynaklansa da bazen vucudun başka yerinde meydana gelen aksaklıklar burun kuruluğuna sebep olabilir. Örneğin vucutta aşırı sıvı kaybı yaşanması, soğuk havaya maruz kalma ve tozlu ortamda bulunma gibi sebeplerde burun kuruluğuna neden olur. Bu nedenlerin belirlenmesi için doktor muayenesi gereklidir. ilk olarak kulak-burun-boğaz bölümünü ilgilendiren konularla alakalı olup olmadığı araştırılır. Şayet kuruma sebebi burunda oluşan bir iltihaplanmaysa antibiyotik ile tedavi gerekir. Ancak hormonal denge ve başka sebeplerden de kaynaklanabildiği için de Dahiliye bölümünde muayene olmayı gerektirebilir.

Burun Kuruluğuna Ne İyi Gelir
Yaz aylarında aşırı sıcaktan kaynaklı sıvı kaybı, kış aylarında da nemin azalması, soğuktan kaynaklı olarak mukoza sıvısının donması gibi sebepler; burun kuruluğuna sebep olacaktır. Bu sebeplerden dolayı, yaz, kış fark etmeden sürekli olarak sıvı tüketimine dikkat etmeli, tuzlu ve nem oranı düşük ortamlarda bulunmamaya özen gösterilmelidir.

Burun kurluğunu engellemek için sıvı tüketiminin yanında mümkün olduğu kadar yaz aylarında klimadan, kış aylarında da ısıtıcıların yanından uzak olmak gerekmektedir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.