Burun Yanmasına Ne İyi Gelir

  • 17 Ağustos 2015
  • Yorum Yaz
  • 2.555 kez incelendi.
Burun Yanmasına Ne İyi Gelir

Burun yanmasının oluşmasını sağlayan etkenlerin ortadan kaldırılmasıyla birlikte yanma şikayeti ortadan kalkar. Alerjik etkenlerden dolayı oluşan yanma şikayetinde ise, bir doktora görünmekte fayda bulunmaktadır. Öncelikle burunda alerjiye sebep olan etken maddenin tespitinin yapılması gerekir. Daha sonra alerji nedeninin ortadan kaldırılması ve tedaviyle birlikte şikayet ortadan kaldırılacaktır. Burun içinde kullanılan anti alerjik spreyler veya ağızdan alınacak alerji ilaçları burunda oluşan kaşıntıyı ve yanmayı tedavi edecektir. Bu kişilerin burun içini soğuk suyla yıkaması alerjenleri burnun içinden çıkaracaktır. Eğer yanma kıl kökü enfeksiyonu veya sivilceden dolayı oluşmuşsa, buraya uygulanacak damla ve sprey uygulaması yanma şikayetini önleyecektir.

Burun yanmasının tedavisi tamamen altta yatan nedene bağlı olarak yapılır:

Tahriş Edici Maddelerden Uzak Durmak
Polenler, tozlar, hava kirliliği oluşturan maddeler, sigara dumanı veya parfüm gibi kokuların hepsi burunda yanma oluşturabilir. Bunlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız.

Antihistamin Damlalar
Eğer alerjilerin neden olduğu bir yanmada şikayetçiyseniz, antihistamin damlalar işe yarayacaktır.

Burnu Nemli Tutmak
Burnun nemli kalmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için bulunduğunuz ortamda hava nemlendirici kullanabilirsiniz. Ya da burnu nemlendirici damlalar işinize yarayabilir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.